Што ќе се случи во телото ако пешачите на празен стомак секој ден?

А.С.
/ 09.02.2023 / 08:24

Од сите физички активности, пешачењето овозможува да се постигнат одлични резултати со многу минимален напор, одржување на тежината под контрола, одржување на кардиоваскуларниот систем, тонирање на мускулите и елиминирање на насобран стрес.

На многу начини, пешачењето наутро и пред појадок е уште подобро, доколку внимавате на некои потенцијални ризици.

Иако некои истражувања покажаа дека вежбањето на празен стомак може да ви помогне да согорите повеќе маснотии, тоа не значи дека побрзо ќе изгубите тежина.

 

Почетната точка е дека за време на вежбањети, телото се потпира на три важни извори на енергија: макронутриенти јаглехидрати, масти и протеини. Од ова доаѓаат и сите придобивки од утринската прошетка пред појадок на празен стомак, но и сите потенцијални недостатоци.

Значи, што се случува со телото кога ќе се прошетате пред појадок?

1. Намалување на тежината

Јаглехидратите веднаш се разложуваат на гликоза, најдоброто гориво за нашето тело. Гликозата, пак, тече низ крвта и се складира во форма на гликоген во мускулите и црниот дроб, обезбедувајќи брзо снабдување со енергија и затоа е неопходна за физички активности со висок интензитет.

По ноќниот пост, резервите на гликоген, особено оние во црниот дроб, се многу ниски: затоа, бидејќи има малку достапен гликоген, телото реагира со согорување на повеќе масна маса ако одите на прошетка без да јадете претходно.

Неколку студии покажаа дека вежбањето на празен стомак го зголемува согорувањето на маснотиите за време на и после тренинг. Прошетка пред појадок, дури и само 30 минути, ви овозможува да ги потрошите резервите на маснотии и на тој начин да согорите повеќе масти отколку во другите делови од денот.

2. Помалку стрес

Утринската прошетка, изложувањето на првото светло на денот, ве става во добро расположение и автоматски го намалува стресот. Физичката активност може да го стимулира производството на ендорфини, хормони за добро расположение кои создаваат состојба на психофизичка благосостојба. Дишењето свеж воздух исто така ги поттикнува позитивните мисли.

3. Помалку сте склони кон ризик од срцеви заболувања

Брзото одење го намалува ризикот од срцеви заболувања. А, со истата енергија, брзото одење е поефикасно од трчањето. Ова го покажа истражувањето објавено од Американското здружение за срце. И одењето и трчањето вклучуваат исти мускулни групи и едноставно прошетка, барем 30 минути дневно, е доволно за да се чувствувате подобро.

4. Покреативни сте и попродуктивни

Пред да одите на работа, па дури и пред да ставите неколку залаци во уста, прошетајте кратко. Кога шетате потопени во природа, вашата креативна способност се зголемува за 50%. Шетањето во зелено е навистина корисно за мозокот, како и исклучувањето од секојдневните активности. Според експертите, природната средина игра фундаментална улога во нашиот начин на размислување и однесување. Мозокот одмара и се подготвува за раѓање на нови процеси на креативно размислување.

Недостатоци и контраиндикации

Одењето на прошетка пред јадење можеби нема да им одговара на сите. Прво, би било идеално да не го правите тоа секој ден, инаку се стимулира мускулниот катаболизам и постои ризик со текот на времето да дојде до губење на силата и мускулната маса.

Дополнително, уште една контраиндикација за утринското одење е онаа поврзана со крвниот притисок: генерално, штом ќе се разбудите, вашиот крвен притисок има тенденција да биде малку понизок од вообичаеното, а тоа може да им пречи на некои луѓе.

Подобро е да почекате околу десет минути, можеби да се напиете кафе кое може да помогне крвниот притисок да се врати на нормално ниво.

Затоа може да се вежба на празен стомак, но само ако не претерате.

Тагови
реклама

Плутон влегува во Водолија после 200 години: Што ќе ни донесе?

Read more

Запознајте се со хотелите на Фибула за сезона 2023 и одберете одмор од соништата

Read more

Огромни резерви на гас и нафта откриени во Тунис и Либија

Read more

При полициска акција на наплатна рампа кај Тетово запленето големо количество дрога

Read more

Фит

Може ли вежбањето дома без опрема да даде добри резултати?

Read more

Зошто не треба да трчате со мобилниот в рака?

Read more

Што треба да правите на секој тренинг за подобри резултати?

Read more

Пет причини зошто не губите килограми, а се трудите да слабеете

Read more
 

Магазин

Три најчесни знаци од Зодијакот на кои секогаш можете да се потпрете

Читај повеќе

Идеја за посен ручек: Полнети тиквички

Читај повеќе

Може ли вежбањето дома без опрема да даде добри резултати?

Читај повеќе

Запознајте се со хотелите на Фибула за сезона 2023 и одберете одмор од соништата

Читај повеќе
  • play_arrow

Зебра избегала од зоо во Сеул и со часови талкала низ градот

Читај повеќе

Како вашите омилени сосови ви го саботираат процесот на слабеење?

Читај повеќе

Плутон влегува во Водолија после 200 години: Што ќе ни донесе?

Читај повеќе

Најчести грешки што ги правиме во одгледувањето растенија

Читај повеќе

Има три начини на кои луѓето гледаат порно, само еден е здрав

Читај повеќе