Што ќе се случи во телото ако секој ден пешачите?

Пешачењето е активност која бара малку напор, но придобивките од истата не се само физички, туку и ментални. Ако барате едноставен, а истовремено ефективен начин да ослабете и го подобрите здравјето, пешачењето е идеално за вас.

Секојдневна прошетка од половина час може да ви помогне да избегнете сериозни проблеми, како срцеви заболувања, може да дојде до подобрување на крвната циркулација и намалување на холестеролот.

Со секојдневна прошетка може да постигнете губење на тежината и поцврста мускулатура. Откријте кое темпо најмногу ви одговара и пешачете. Пешачењето придонесува за подобрување на држењето на телото, подобра флексибилност и здрав ‘рбет.

Група истражувачи од Универзитетот во Ајова работеле со стотици студенти и заклучиле дека пешачењето го менува расположението на подобро.

Но, тоа не е сè, во ова видео подетално ќе погледнете интересни причини зошто треба да пешачите секој ден.

Remote video URL
Тагови
реклама

Принцот Филип опериран од срце во стотата година од животот

Read more

Кој е најмудриот хороскопски знак според астролозите?

Read more

Со измени на Законот за легализација на дивоградби се продолжува неговата важност за уште пет години

Read more

L'Equipe не штедеше навреди за Ѓоковиќ, дури и на лично ниво

Read more

Здравје

Зошто треба да ја наведнете главата напред кога ви тече крв од носот?

Read more

Што ќе се случи со вашето тело ако престанете да јадете брза храна?

Read more

Јапонски научници открија како коронавирусот може да се пренесе преку разговор

Read more

Кое е најлошото време за консумирање јаглехидрати?

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

Зошто треба да ја наведнете главата напред кога ви тече крв од носот?

Читај повеќе
  • play_arrow

Тајмлапс видео од сеизмичките активности на Нов Зеланд

Читај повеќе

Интересни факти за луѓето родени во март

Читај повеќе

Германските корона-скептици маскирани на протест

Читај повеќе

Што ќе се случи со вашето тело ако престанете да јадете брза храна?

Читај повеќе

Брзо и вкусно: Модар патлиџан и домати со моцарела

Читај повеќе
  • play_arrow

Мајмуни во зоолошката во Сан Диего примија вакцина против коронавирусот

Читај повеќе

Јапонски научници открија како коронавирусот може да се пренесе преку разговор

Читај повеќе
  • play_arrow

30-минутни вежби за затегнати нозе

Читај повеќе