Што ќе се случи во вашето тело ако јадете спанаќ секој ден?

Дали сте знаеле дека спанаќот бил познат уште на древните стари народи? Се смета дека во Европа бил донесен во 15 век од страна на Арапите. Во 17 век тој бил исклучително популарен - се приготвувал и служел со шеќер.

Овој зелен лиснат зеленчук е многу здрав и вкусен. Спанаќот е најдобар извор на железо, а исто така еден од најдобрите извори на магнезиум и фолна киселина кои го подобруваат помнењето.

Што ќе се случи во вашето тело ако јадете спанаќ секој ден? Погледнете го видеото.

реклама

Здравје

Предупредувачки знаци дека црниот дроб ви е полн со токсини

Read more

Опсесијата со здрава храна е болест и тешко се лекува

Read more

ECDC излезе со препораки за заштита од новиот сој омикрон

Read more

Зошто треба да јадете намирници богати со цинк?

Read more

Нови видеа

play_arrow

10 малку познати, но многу интересни факти за Земјата

Read more
play_arrow

Зошто треба да јадете намирници богати со цинк?

Read more
play_arrow

Топ 10 филмски интерпретации на принцезата Дијана

Read more
play_arrow

Топ 10 женски групи кои повеќе не постојат

Read more
play_arrow

40 минути интензивни вежби за активирање на сите мускули

Read more
play_arrow

Кога забавата не се одвива според планираното, фејл компилација

Read more
play_arrow

Објавен трејлер за новиот филм „American Refugee“

Read more
play_arrow

10 празници со мрачно потекло

Read more
play_arrow

Како да заспиете за помалку од 3 минути секоја ноќ?

Read more
play_arrow

Дронска снимка од поплавите во Канада

Read more
play_arrow

Vogue лекција по мода: Сѐ што треба да знаете за корсетите

Read more
play_arrow

Астрономски чуда со слично име, но различна природа

Read more