Што ќе се случи во вашето тело ако престанете да јадете овошје и зеленчук?

Постојат многу хранливи состојки во овошјето и зеленчукот што не може да се најдат во која било друга храна. Депресија, лош мирис на телото и оштетен вид се само од неколкуте работи што може да му се случат на вашето тело доколку престанете да јадете овошје и зеленчук.

Постојат неколку фактори кои придонесуваат за мирисот што го испуштате од вашите тела. Исто како и бојата на очите и косата, генетиката го одредува природниот мирис што доаѓа од нашето телесно масло и потните жлезди. Покрај тоа, храната што ја јадеме влијае многу на мирисот на нашето тело. Истражување откри дека луѓето кои јадат зеленчук и овошје имаат попријатен мирис на телото, дури и ако некое време не користеле сапун или дезодоранс.

Кога одбивате да јадеме зеленчук и овошје, може да имате поголем ризик од депресија, според бројни истражувања.

Зеленчукот и овошјето се познати по тоа што се богати со растителни влакна, кои не се раствораат во вода и кога станува збор за дебелото црево, тие создаваат ефект на зголемување што помага столицата да се процесира полесно. 

Витаминот Ц, кој се наоѓа во овошјето, помага значително да се намали ризикот од згрутчување на крвта и затоа е од витално значење за вашата крв и срце.

Јадењето јаболка или друго овошје и зеленчук богато со хранливи влакна, ги чисти вашите заби на природен начин, како четка, и ја зголемува плунката.

Кога вашата уста е правилно навлажнета, штетните киселини и бактериите се елиминираат. Овошјето и зеленчукот исто така содржат витамини А и Ц, како и калциум, што ги прави нашите заби посилни и ги спречува да паѓаат.

реклама

Реакцијата на морска раја стана хит на интернет

Read more

Досега необјавени фотографии на Анџелина Џоли од времето пред да стане славна

Read more

Американците детонираа бомба во океанот, експлозијата предизвика земјотрес

Read more

Македонските фудбалери слетаа на скопскиот аеродром

Read more

Здравје

Кога гледањето фудбал е опасно по здравјето?

Read more

Како менопаузата го менува мозокот на жената?

Read more

Што се случува во телото кога јадете брза храна?

Read more

Како да го ублажите чешањето од убодот на комарци?

Read more
 

Магазин

Кога гледањето фудбал е опасно по здравјето?

Читај повеќе

Како менопаузата го менува мозокот на жената?

Читај повеќе

Што прават бебињата додека се во стомакот на мајката?

Читај повеќе
  • play_arrow

Траги од древни цивилизации на Земјата

Читај повеќе
  • play_arrow

Тиквички: Омилениот летен зеленчук кој нуди неверојатни здравствени бенефити

Читај повеќе

Педијатарот кој ги освои срцата на многу родители со една објава на Twitter

Читај повеќе
  • play_arrow

Моментот кога момче со џиновски дрон прелета низ центарот на Њујорк

Читај повеќе

Пет причини да заминете на одмор на планина

Читај повеќе
  • play_arrow

30 минути тренинг за целото тело

Читај повеќе