Што ќе се случи во вашиот организам ако редовно користите куркума?

Се верува дека куркумата има противвоспалително дејство, но дали знаете за што сè е корисна?

Што е куркума?

Куркумата е одличен зачин кој на секој оброк му дава богат и егзотичен вкус, но исто така има позитивно влијание за вашето здравје. Куркумата содржи куркумин – состојка која е одлична за многу болести.

Свежата куркума има лут вкус, сушената има вкус на портокал и ѓумбир. Жолтата боја се користи и како природна боја, а често се додава и во сенфот.

Помага за слабеење

Истражувањата покажуваат дека овој зачин помага во процесот на слабеење.

Одлична намирница против артритис

Куркуминот е вид на антиоксидант кој има противвоспалително дејство, а неколку студии потврдија дека ја намалува болката во зглобовите.

Го подобрува расположението

Звучи неверојатно, но куркуминот е состојка која може да ги намали симптомите на анксиозност и депресија.

Спречува развој на рак

Куркуминот го спречува настанувањето на ракот и неговото ширење.

Го намалува холестеролот

Куркумата го намалува нивото на холестеролот во крвта и хроничната болка која може да настане поради воспаление.  

Тагови
реклама

Какви тенкови им прати Русија на Србите?

Read more

На почетокот на ноември ни се заканува медиумски мрак

Read more

Три хороскопски знаци кои најтешко ја поднесуваат самоизолацијата

Read more

Цицлест четврток

Read more

Здравје

Студија: Од COVID-19 мозокот може да остари 10 години

Read more

Како природно да го намалите високиот крвен притисок?

Read more

Осум знаци кои укажуваат на недостаток на витамин Д во организмот

Read more

Зошто коронавирусот е толку опасен за човечкиот организам?

Read more

Магазин

Нацистички униформи и оружје украдени од музеи во Холандија

Читај повеќе

Најмудрите цитати на Бил Гејтс - за вакцините, за знаењето, за животот

Читај повеќе
  • filter

Норвешка: 24 интересни факти за најсеверната земја во Европа

Читај повеќе

Франција е кралица на кружните текови

Читај повеќе
  • play_arrow

Јапонски експериментален воз достигна брзина од 382 км/ч

Читај повеќе

Рецепт на денот: Пита со шампињони и моцарела

Читај повеќе
  • play_arrow

Руски диви „хакери“ бираат победник помеѓу Трамп и Бајден

Читај повеќе

Три хороскопски знаци кои најтешко ја поднесуваат самоизолацијата

Читај повеќе
  • filter

Идеи за есенски декорации за домот

Читај повеќе