Што ќе случи во вашето тело кога ќе се откажете од пивото?

Можеби досега не сте размислиле да престанете да пиете пиво, но ефектите врз организмот може да им се допаднат на многумина.

Елиминирањето на пивото може да има големи здравствени придобивки за организмот дури и ако не сте некој што пие пиво секој ден. Еве што сè ќе се случи во организмот кога ќе се откажеме од пивото.

Порамен стомак

Редовно пиење пиво може да резултира со зголемување на телесната тежина и т.н. пивски стомак. Добрата вест е дека е полесно да се израмни стомакот откако ќе престанете да пиете пиво.

Кога ќе се откажете од пивото, го намалувате бројот на калории што ги внесувате во организмот. Исфрлајќи го пивото, можете да спречите и прејадување, бидејќи алкохолот го отвора апетитот. Покрај тоа, ќе спречите надуеност што се јавува како резултат на јаглехидратите во пивото.

Пивото, како и секој друг алкохол, може да предизвика воспаление и да ја наруши рамнотежата на микробите во дигестивниот тракт. Ова предизвикува иритација, што пак предизвикува надуеност.

Подобрена функција на црниот дроб

Црниот дроб е шокантно отпорен орган, но тоа не значи дека треба да му ги тестирате границите. Консумирањето алкохол го оштетува црниот дроб, но кога ќе престанете да го пиете тој се регенерира и може да им се посвети на своите други задачи како што се разградување на токсините и метаболизам на мастите.

Губење тежина

Со алкохол доаѓаат празни калории, вие не сте сити со нив, но тие сепак ви се „лепат“. Затоа има смисла да се елиминира алкохолот за да се избегне зголемување на телесната тежина.

Помирен сон

Сите видови алкохол може да предизвикаат проблеми со спиењето. Колку поблиску спиете до пиење алкохол, толку е поголема веројатноста да не спиете добро. Само два алкохолни пијалоци на ден се доволни за нарушување на спиењето во следните 24 часа.

Побистра глава

Откажувањето од пивото може да спречи микрототоксини и тешки метали, кои понекогаш можат да залутаат во пиво за време на производството, да ја нарушат работата на мозокот. Иако ги нема многу од овие елементи и ги нема во секое пиво, има луѓе кои се исклучително чувствителни на нив. Внесувањето на овие елементи може да предизвика како што се главоболки и губење на меморијата.

Ако сепак не можете целосно да се откажете од пивото, секако барем внимавајте да го пиете во разумни количини и да бидете одговорен учесник во сообраќајот кога сте испиле и една чаша.

Тагови
реклама

Порано беше светска шампионка, денес е ѕвезда на сајт за возрасни

Read more

Заев: Со ДУИ, БЕСА и ДПА заедно ќе настапиме на локалните избори

Read more
Скопјанец ја претепал мајка си бидејќи не му купила ракија

Скопјанец ја претепал мајка си бидејќи не му купила ракија

Read more
Топ 10 најдобри видео игри за 2017 година

Топ 10 најдобри видео игри за 2017 година

Read more

Здравје

Истражување: Чоколадото помага за согорување на маснотии и губење килограми

Read more

Навики кои се штетни за менталното здравје

Read more

Пет видови овошје што можe да предизвикаат мигрена

Read more

Што велат експертите, како треба да се дружите со пријателите кои не се вакцинирани?

Read more
 

Магазин

Истражување: Чоколадото помага за согорување на маснотии и губење килограми

Читај повеќе

Навики кои се штетни за менталното здравје

Читај повеќе

Рецепт на денот: Пилешка салата

Читај повеќе

Што не треба да јадете по тренинг?

Читај повеќе
  • play_arrow

Фејл компилација на неделата

Читај повеќе
  • play_arrow

Зошто Кина сака да гради канал до Дунав преку Вардар?

Читај повеќе

Горда, страсна, театрална: Таква е Лавицата

Читај повеќе
  • play_arrow

Застрашувачки момент кога ајкула ненадејно тргна кон пливач

Читај повеќе

Шест работи кои биле бизарно нелегални во средновековна Европа

Читај повеќе