Што кралот Чарлс јаде за појадок?

Еден напиток никогаш не го прескокнува, а обожава да јаде домашен леб со ленено семе. Ова е неговиот омилен појадок.

Јаде како крал е популарен израз. Но, што навистина за појадок јаде еден вистински крал, во случајов тој на Обединетото Кралство на Велика Британија и Северна Ирска. Без разлика дали припаѓате на кралско семејство или не, за сите нас е важно појадокот да е нутритивно богат и да ни обезбеди енергија за целиот ден.

Кралот Чарлс III, наследник на скоро починатата кралица Елизабета II, ја промени својата исхрана со цел да остане здрав. Ужива во оброци од зеленчук и вели дека е свесен за количините на месо и риба кои ги внесува.

Познато е дека новиот крал подоцна појадува, а појадокот се состои од Дарџилинг чај со млеко и мед, домашен леб и ленено семе - кое тој на шега во нарекува „птичјо семе“. На тоа додава свежо овошје и овошен сок за урамнотежен појадок кој е богат со влакна.

Нутриционистката Сигне Сванфелт вели: „Кралот Чарлс јаде вистинска количина храна на начин кој одговара на неговиот начин на живот. Неговиот избор за појадок е богат со протеини, што може да придонесе во намалувањето на нивото на холестерол како дел од урамнотежената исхрана. Ужива во куп ленено семе и домашен леб за појадок кои имаат многу нутритивни предности. Лененото семе може да помогне при варењето и богато е со протеини“.

Никогаш не е љубител на ручек. Кралот Чарлс повеќе сака да се снајде до вечерата и наводно јаде месо и риба двапати неделно, фокусирајќи се повеќе на вечера на база на растенија.

„Љубовта на кралот Чарлс кон зелената исхрана ги покачува диететските влакна кај него, а ги снижува заситените масти“, објаснува Сванфелт. „Коренестиот зеленчук е богат со витамини, влакна и минерали како што се фолната киселина и калиумот. Гравот и леќата се богати со протеини, влакна и минерали како што се магнезиум и цинк, додека целите зрна содржат многу хранливи материи и влакна - од кои сите имаат влијание на животната средина“.

Начинот на исхрана на Чарлс е сличен на климатскиот начин, кој се фокусира на носење добар избор за животната средина.

„Тоа ги поттикнува луѓето да бираат храна која има помало влијание врз животната средина и вклучува рецепти на база на билки и месо, како што се вкусни и хранливи плескавици од пилешко и грав“, истакнува Сванфелт.

Remote video URL
реклама

Хороскопски знаци кои ги очекува голема среќа во декември

Read more

Годишниот хороскоп за 2023 предупредува два хороскопски знаци

Read more

Вработен во Катар стана интернет сензација: Попопуларен е и од Меси

Read more

Пожар во близина на стадионот Лусаил во Катар

Read more

Живот

Хороскопски знаци кои ги очекува голема среќа во декември

Read more

Како најдобро да ги искористите попустите за Black Friday?

Read more

Чувањето внуци добро влијае на менталното здравје на постарите луѓе

Read more

Годишниот хороскоп за 2023 предупредува два хороскопски знаци

Read more
 

Магазин

Хороскопски знаци кои ги очекува голема среќа во декември

Читај повеќе

Витаминска бомба за одбрана од вируси

Читај повеќе
  • play_arrow

Вежби за истегнување за луѓето со седечка работа

Читај повеќе
  • play_arrow

Поглед во внатрешноста на најтенкиот облакодер во светот

Читај повеќе

Како најдобро да ги искористите попустите за Black Friday?

Читај повеќе
  • play_arrow

15 најголеми мегапроекти на Блискиот Исток

Читај повеќе

„Папокот на светлината“ – нов роман на Венко Андоновски

Читај повеќе
  • play_arrow

Град на духови во Катар од каде мора да заминете пред зајдисонце

Читај повеќе

Објавена мапа на најчестите презимиња во Европа

Читај повеќе