Што може најголемиот автономен електричен товарен авион во светот?

Технологијата на целосно автономни возила сè повеќе напредува, а беспилотните летала веќе се користат за различни намени. Меѓутоа, сега е претставен автономен електричен товарен авион.

Станува збор за авионот Pelican Cargo кој го произведе компанијата Pyka, а кој всушност е најголемиот електричен товарен авион и првиот автономен во својата класа.

Компанијата Pyka, со седиште во Калифорнија, е стартап фокусиран на технологијата на автономни возила, во 2020 година претстави автономен авион за прскање пестициди наречен Pelican Sprayer.

„Го дизајниравме овој авион за да ги елиминира емисиите на CO2 од логистичкиот синџир, притоа нудејќи значително поголема брзина во споредба со копнениот транспорт, додека оперативните трошоци се дел од конвенционалниот воздушен транспорт“, рече Мајкл Норсија, извршен директор и со-основач на Pyke.

Pelican Cargo има домет од 321 километар и може да носи нешто повеќе од 180 килограми товар. Користи литиум-јонска батерија од 50 kWh, како и четири електромотори од 33,5 КС. Авионот користи и тројни непотребни батерии за да постигне високо ниво на безбедност со елиминирање на шансите за индивидуални технички дефекти.

Авионот е со компактни димензии, долг е 7,3 метри и висок 2,1 метар, додека распонот на крилата му е 11,5 метри. Потребна е писта со асфалт/земја/трева со димензии само 183 x 15 метри за маневрирање. Авионот може да достигне брзина на крстарење помеѓу 148 и 167 км/час а благодарение на неговите спецификации може да се користи на локации со помала инфраструктурна поддршка.

Pelican Cargo е опремен со мотор за летање со шест процесори сместени во два одвоени компјутери, кои можат да обработуваат милиони податоци собрани со помош на радар LIDAR поставен напред, ласери свртени надолу и IMU (inertial measurement unit) и носачи на податоци.

Моторот може да го програмира од еден пилот на земја и нуди можности за динамично пренасочување преку сателитска врска. Авионот има и резервен систем за падобран, и користи најмодерно 3D воздушно мапирање и динамично планирање на патеката за да „знае“ каде се пречките и како да ги заобиколи.

Компанијата собра 37 милиони долари во Series A кругот за финансирање и доби повеќе од 80 нарачки однапред за својот авион Pelican Sprayer, како и три нарачки за Pelican Cargo.

Новиот модел моментално се тестира во фабрика во Калифорнија. Првата комерцијална операција на авионот Pelican Cargo треба да започне во втората половина на оваа година.

Remote video URL
реклама

Плутон влегува во Водолија после 200 години: Што ќе ни донесе?

Read more

Три најчесни знаци од Зодијакот на кои секогаш можете да се потпрете

Read more

Запознајте се со хотелите на Фибула за сезона 2023 и одберете одмор од соништата

Read more

Огромни резерви на гас и нафта откриени во Тунис и Либија

Read more

Вести

Relativity Space лансираше 3D печатена ракета, но не стигна во орбитата

Read more

Неочекувано светлосно шоу на небото над Калифорнија

Read more

Повеќе од 1.000 артефакти во музејот Метрополитен поврзани со шверцери и крадци

Read more

Со години беше мит и легенда: Мачколисицата потврдена за посебен вид

Read more
 

Гик

  • play_arrow

Relativity Space лансираше 3D печатена ракета, но не стигна во орбитата

Читај повеќе

Што да направите ако го изгубите или ви го украдат телефонот?

Читај повеќе

Колку би можело да чини iPhone 15?

Читај повеќе

Instagram смета дека нема доволно реклами, ќе ги праќа во нотификации

Читај повеќе
  • play_arrow

Неочекувано светлосно шоу на небото над Калифорнија

Читај повеќе

Повеќе од 1.000 артефакти во музејот Метрополитен поврзани со шверцери и крадци

Читај повеќе

Со години беше мит и легенда: Мачколисицата потврдена за посебен вид

Читај повеќе

Се гаси уште еден пиратски сајт за симнување

Читај повеќе

Дали животот на Земјата има вонземско потекло?

Читај повеќе