Што најмногу читаа Македонците: Најпродавани книги во 2020

Билјана Стефановска-Богоеска
/ 04.01.2021 / 13:10

Македонците сакаат да читаат и тоа книги од различни жанрови. Издавачките книги и онлајн сајтовите за продажба веќе почнаа да ги објавуваат најпродаваните наслови на книги во 2020 година.

Порталот за електронска трговија со книги Купи.Книга.мк ја објави Топ листата на дваесетте најпродавани книги во 2020 година.

На првото место е книгата „Принцезата Султана: неисплачени солзи“ од Џин Сасон. На второто и третото место се две книги од Гијом Мисо, „Апартман во Париз“ и „Девојката од Бруклин“. На четвртото место е светскиот бестселер „Е, баш ме заболе!“ од Марк Менсон. На петтото место е книгата „Тајната на Алексови“ од македонската авторка „Наде Стојилковиќ.

На листата се најдоа и следните книги: „Бедни луѓе“ од Фјодор М. Достоевски, „Лесен начин да ставите крај на пушењето“ од Ален Кар, „Богат татко, сиромашен татко“ од Роберт Киосаки, „Ќерката на дрвосечачот“ од Наде Стојилковиќ, „Тошо Малерот: монологија“ од Васко Тодоров, „Т.е. љ.у.б.а.м. – тоа е вистината“ од Александар Алексов, „Ако не постои утре“ од Гијом Мисо, „Станарката на замокот Вајлдфел“ од Емили Бронте, „Девојката и ноќта“ од Гијом Мисо, „Пациентот“ од Себастијан Фицек, „Моќта на потсвеста“ од Џозеф Марфи, „Медитации“ од Марк Аврелиј, „Какви ти се мислите таков ти е животот“ од Џејмс Ален, „Ноќ и ден“ од Вирџинија Вулф и „Бруклин“ од Колм Тојбин.

Книжевниот центар Антолог ја објави нивната Топ 10 листа на најпродавани книги на која се најдоа следните наслови: „Човекот по име Уве“, „Авијатичарот“, „Атомски навики“, „Деца на злото“, „Мудар родител, среќно бебе“, „Прашалникот е половина срце“, „Заветот на коските“, „Неверојатната приказна за џиновската круша“, „Убиства со монограм“ и „Остров“.

реклама

Ќе пукне ли? Русите распоредија војска, Америка испрати два воени брода

Read more

Се појави нов опасен тренд

Read more

Дали можете да пиете андол и аспирин откако сте примиле вакцина AstraZeneca?

Read more

Милијарда долари за да може Ever Given да излезе од Суецкиот Канал

Read more

Книги

Резиденции за книжевни преведувачи од македонски јазик

Read more

„Скриени желби, немирни патувања“ од Владимир Јанковски е „Роман на годината“

Read more

Сè поголем интересот за збирката раскази „Мојот маж“ од Бужаровска

Read more

Најдобрите цитати за животот од Чарлс Буковски

Read more
 

Магазин

Направи сам: Природни маски за нега на лице

Читај повеќе
  • filter

Како ќе изгледаа денес да беа живи: Елвис, Мерилин, Ленон, Дијана...

Читај повеќе

Јогуртот и кефирот прават чуда за имунитетот

Читај повеќе

Три работи во домот коишто треба почесто да ги чистите

Читај повеќе

Најдобри години за брак: Лавовите не се даваат до 38, Ракот рано скока во тавче

Читај повеќе
  • play_arrow

Како да ги избелите забите на природен начин?

Читај повеќе

Истражување: Лекови базирани на антитела штитат од COVID-19

Читај повеќе

Сахара и Антарктик се послични отколку што мислиме

Читај повеќе

Боледувањето од британскиот сој не е толку тешко како што се стравуваше

Читај повеќе