Што најмногу ги мотивира луѓето редовно да вежбаат?

А.С.
/ 09.12.2021 / 15:43

На почетокот на вежбањето, мотивацијата е на високо ниво, но за жал, повеќето луѓе набрзо ја губат.

Овој проблем беше причина за ново истражување, кое ги утврди најдобрите начини за одржување на мотивацијата за вежбање.

Во истражувањето учествувале 60.000 луѓе, а нивната посета на теретана била следена во период од четири недели. Едноставните програми кои ги охрабруваа луѓето однапред да ги планираат тренинзите, се покажаа како ефикасни.

Луѓето добивале пораки 30 минути порано со потсетување дека е време за вежбање. Теретаната 24 Hour Fitness нудела поени на Amazon во вредност од околу 0,22 долари за секоја посета. Ова ја зголеми фреквенцијата на вежбање за 9 отсто, пишува CNN.

„Очигледно е дека сумата на пари е мала, но сепак ги мотивира луѓето редовно да одат во теретана. Се разбира, не мора да вежбате исклучиво таму, но забележавме дека промовирањето на трендот на вежбање ја зголеми фреквенцијата на одење до теретана за 24 отсто“, изјави Кети Милкман, авторка на истражувањето.

Хедер Ројер, професорка на Универзитетот во Калифорнија, исто така се согласува.

„Најдобрата тактика е онаа што ги наградува луѓето. Доколку сепак решат да се откажат од своите планови, малите награди треба да бидат доволна мотивација за да почнат повторно да вежбаат“, вели таа.

реклама

iPhone 14 Pro „растури“ на тестот за квалитет на камерата

Read more

Руски астролог открива кои три хороскопски знаци ќе имаат најмногу среќа во 2023 година

Read more

Што кралот Чарлс јаде за појадок?

Read more

НАСА го удрила астероидот посилно од очекуваното: Можеби му откинавме парче 

Read more

Фит

Русинката Наталија Кузнецова е најсилната жена во светот

Read more

Најдобрите вежби за цврсти раце и грбни мускули

Read more

Совети за слабеење кои не треба да ги слушате

Read more

Што треба да јадете за да го забрзате метаболизмот?

Read more
 

Магазин

Русинката Наталија Кузнецова е најсилната жена во светот

Читај повеќе
  • filter

Ѕирнете во луксузниот стан на Џенифер Лоренс во Њујорк

Читај повеќе
  • play_arrow

Најдобрите вежби за цврсти раце и грбни мускули

Читај повеќе

Зошто мајките во Холандија се најсреќни?

Читај повеќе
  • filter

Норвешка убавица: Фрида Асен

Читај повеќе

Научна метода како да го заспиете бебето за 13 минути

Читај повеќе

Кој зеленчук е здраво да го јадете свеж, а кој зготвен?

Читај повеќе

Како да спречите главоболка предизвикана од промени на времето?

Читај повеќе
  • play_arrow

Што кралот Чарлс јаде за појадок?

Читај повеќе