Што не треба да правите кога сте гладни?

Чувството на глад може да влијае на вашето расположение, но и на вашето здравје. Кога сте гладни станувате нервозни, чудни и немате енергија.

Што не треба да правите кога сте гладни?

Не треба да донесувате важни одлуки

Студиите укажуваат на тоа дека луѓето не донесуваат добри одлуки кога се гладни. Според истражувачите од универзитетот во Утрехт, чувството на глад ја намалува способноста на размислување, па може да зажалите за донесената одлука. Грелинот, хормонот на глад, влијае на мозокот и на вашата способност за размислување.

Не одете во шопинг

Ако мора да ги купите потребните намирници, изедете нешто пред да заминете во маркет. Истражувањата укажуваат на тоа дека луѓето трошат повеќе пари кога се гладни.

Ако заминете во продавница кога сте гладни, ќе купите слатка храна и храна полна со јаглехидрати.

Не се расправајте со партнерот

Без оглед на тоа колку сте му лути, не се расправајте со вашиот партнер бидејќи ќе ги влошите односите. Наместо тоа одвојте малку време да каснете и размислете двапати пред да кажете нешто. Кога сме гладни, нашиот мозок не може да размислува на правилен начин и најверојатно ќе го кажете она што не го мислите.

Не треба да вежбате

Вежбањето на празен стомак може да ја наруши вашата рутина на вежбање. Поради ниското ниво на енергија се зголемува и ризикот од повреди.

Не јадете зачинета храна

Не треба да јадете зачинета храна кога сте гладни бидејќи ќе го иритирате желудникот.

Исто така, треба да избегнувате алкохол кога сте гладни бидејќи ќе се напиете за кратко време.

реклама

Јадрото на Земјата станува сѐ погусто од едната страна, научниците не знаат зошто

Read more

Што ќе се случи ако правите 300 „чучњеви“ секој ден, цел месец?

Read more

Предупредување до над 48 милиони луѓе: Следува пекол на Земјата

Read more

Кит проголта нуркач, па го исфрли неповреден

Read more

Здравје

Кои се симптомите на индискиот сој на коронавирус?

Read more

Научно докажано: Боењето и цртањето ги намалуваат стресот и анксиозноста

Read more

Како учењето на странски јазици влијае врз развојот на мозокот кај децата?

Read more

Најголемите митови за автофагија

Read more
 

Магазин

Кои се симптомите на индискиот сој на коронавирус?

Читај повеќе

Идеја за десерт: Павлова торта

Читај повеќе
  • filter

Пентхаус во Мајами е најскапата недвижност платена со криптовалута

Читај повеќе
  • play_arrow

Дупка „проголта“ паркиран автомобил во Индија

Читај повеќе

Научно докажано: Боењето и цртањето ги намалуваат стресот и анксиозноста

Читај повеќе
  • play_arrow

Поради убавата насмевка го сметаат за најзгодниот учител во Австралија

Читај повеќе

Секс ситуации во кои жените најмногу грешат

Читај повеќе
  • play_arrow

Што ќе се случи ако правите 300 „чучњеви“ секој ден, цел месец?

Читај повеќе

Како учењето на странски јазици влијае врз развојот на мозокот кај децата?

Читај повеќе