Што нуди филмската програма на „Вечерите на женски права“?

Во рамките на програмата на дванаесеттото издание на „Вечерите на женски права“ ќе се одржат проекции на три документарни филма.

Проекциите ќе се одржат во периодот од 14 до 16 мај 2021, со почеток од 20 часот, во летното кино на Кинотека.

14.05.2021, 20:00ч. - „ФОРТЕ“

Режија: Дејвид Донели / 2020 / 60 мин /

Форте е колажен документарен филм кој ги предизвикува популарните, но застарени поими за успех во класичната музика преку брз наратив на три жени уметници: Татјана Берман, Лусија Карузо и Елдбјерг Хемсинг. Нивните приказни се контекстуализирани со искрени коментари од некои од најдобрите светски класични музички личности, вклучувајќи ги Пааво Јарви, Тан Дан, Јо Ан Фалета и Ксенија Башмет.

15.05.2021, 20:00ч. - „Денот на жената“

Режија: Долија Гавански / 2019 година / 85 мин /

Воодушевувачки приказни на жени од СССР - пионери и преживеани - кои ги откриваат своите животи од револуцијата во 1917 година до денес. Интимна, изненадувачка, смешна, ексцентрична, болна и контрадикторна - ова е непозната историја на рускиот феминизам.

16.05.2021, 20:00ч. - "Тоа е тинејџерски свет - Вмрежени за секс, лаги и игри на моќ"

Режија: Лин Глазиер / 2009 / 45 мин /

Внатрешен поглед на културата на сексуално вознемирување и малтретирање широко распространета помеѓу тинејџерите денес. Овој уникатен филм ја испитува цената што адолесцентите, особено девојките, мора да ја платат за да бидат кул и популарни во нашиот храбар нов вмрежен свет.

Влезот на проекциите е бесплатен. Во случај на дожд, проекциите ќе се одржат во кино салата на Кинотека.

реклама

Реакцијата на морска раја стана хит на интернет

Read more

Досега необјавени фотографии на Анџелина Џоли од времето пред да стане славна

Read more

Американците детонираа бомба во океанот, експлозијата предизвика земјотрес

Read more

Македонските фудбалери слетаа на скопскиот аеродром

Read more

Филм & ТВ

Среќен роденден, Мерил Стрип

Read more

Досега необјавени фотографии на Анџелина Џоли од времето пред да стане славна

Read more

Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Read more

Никој не го препозна Брендан Фрејзер

Read more
 

Сцена

  • filter

Среќен роденден, Мерил Стрип

Читај повеќе
  • filter

Досега необјавени фотографии на Анџелина Џоли од времето пред да стане славна

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Читај повеќе

Никој не го препозна Брендан Фрејзер

Читај повеќе

Светот кој требаше да се спасува и зошто го сакавме Терминатор

Читај повеќе
  • play_arrow

„The Hitman’s Wife’s Bodyguard“ лесно го освои бокс-офисот

Читај повеќе

Пристигнува спин-оф за популарната серија „American Horror Story“

Читај повеќе
  • play_arrow

Искрен трејлер за „Cruella“

Читај повеќе

Проекција на дигитално реставрираната копија на „Фросина“ во Кинотека

Читај повеќе