Што открива бојата на столицата за вашата здравствена состојба?

Сите луѓе вршат голема нужда, а следењето на состојбата на вашата столица е нешто што треба редовно да го правите.

Дефекацијата е завршен чин од варењето на храната кога организмот ги исфрла во надворешната средина отпадните производи од варењето т.е. изметот односно столицата.

Во нормални услови дефекацијата се одвива врз принцип на два механизма:

  • нагонско (рефлексно) празнење на цревата условено со работата на дебелото црево. Дебелото црево е резервоар за содржината, но тоа го контролира сфинктерот (мускул во облик на прстен) кој се отвора при празнењето на цревата и се затвора при завршувањето на празнењето.
  • отворањето и затворањето на прстенестиот мускул (сфинктер) го регулира празнењето на цревата, а при тоа постои и свесна контрола (преку мозокот), со која можеме да ја задржиме или одложиме дефекацијата, односно имаме јасно сознание за празнењето на цревата.

Зачестеноста на дефекацијата кај луѓето изнесува од 3 пати на ден до 3 пати седмично. Ако забележите конзистентни промени на формата и бојата на вашата столица треба да се обратите кај лекар. Како и секоја друга посета на лекар, важно е да дадете точни и што е можно попрецизни податоци за да може лекарот да ви постави точна дијагноза и по потреба-терапија.

Гастроентерологот Остин Чијанг направи поучно видео во кое објаснува што значи различната боја на фецесот и дали промената на бојата на вашата столица треба да биде причина за загриженост за вашето здравје.

Remote video URL
реклама

Какви тенкови им прати Русија на Србите?

Read more

На почетокот на ноември ни се заканува медиумски мрак

Read more

Три хороскопски знаци кои најтешко ја поднесуваат самоизолацијата

Read more

Цицлест четврток

Read more

Здравје

Студија: Од COVID-19 мозокот може да остари 10 години

Read more

Како природно да го намалите високиот крвен притисок?

Read more

Осум знаци кои укажуваат на недостаток на витамин Д во организмот

Read more

Зошто коронавирусот е толку опасен за човечкиот организам?

Read more

Магазин

Нацистички униформи и оружје украдени од музеи во Холандија

Читај повеќе

Најмудрите цитати на Бил Гејтс - за вакцините, за знаењето, за животот

Читај повеќе
  • filter

Норвешка: 24 интересни факти за најсеверната земја во Европа

Читај повеќе

Франција е кралица на кружните текови

Читај повеќе
  • play_arrow

Јапонски експериментален воз достигна брзина од 382 км/ч

Читај повеќе

Рецепт на денот: Пита со шампињони и моцарела

Читај повеќе
  • play_arrow

Руски диви „хакери“ бираат победник помеѓу Трамп и Бајден

Читај повеќе

Три хороскопски знаци кои најтешко ја поднесуваат самоизолацијата

Читај повеќе
  • filter

Идеи за есенски декорации за домот

Читај повеќе