Што открива за вас начинот на ракување?

Б.С.Б.
/ 20.07.2021 / 20:41

Кога ќе се запознаете со некого, еден од првите впечатоци што може да ги стекнете за него е според начинот на ракување.

Цврстиот стисок на раката остава впечаток на самоуверена и одговорна личност, а благиот укажува на тоа дека се работи за срамежлива, повлечена или едноставно незаинтересирана личност.

Во која било ситуација, цврстиот, но краток стисок на раката и контактот со очи може да откријат многу повеќе за личноста пред вас. Долгиот стисок, особено при прва средба, може да создаде непријатна ситуација. Предолгото одржување контакт со очите често предизвикува непријатност и чувство на неудобност.

Цврстиот стисок е израз на самодоверба, прв показател на расположение, сила и самоувереност. Начинот на кој одржувате контакт со очите при текот на ракување може да влијае на резултатот на состанокот, разговорот или средбата.

Ракувањето е важен невербален знак. Не мора да проговорите ни збор, стисокот на раката дава до знаење дали некој сака да воспостави контакт или не.

Тагови
реклама

Беше еден од најплатените актери во Холивуд, банкротира купувајќи глупости

Read more

Били Ајлиш: Изгубив 100.000 следбеници поради моите големи гради

Read more

Цело време погрешно го полните телефонот, затоа батеријата кратко ви трае

Read more

Порно ѕвезда открива: Најчестата грешка кои сите ја прават во сексот

Read more

Стил

Instagram убавица: Кара Дел Торо

Read more

paco rabanne PHANTOM - моќен машки парфем од нова галаксија

Read more

Модна недела во Милано - што може да научиме од уличниот стил?

Read more

Тажна исповед на Линда Евангелиста: Трајно сум деформирана

Read more
 

Магазин

Кој најчесто заболува од долг ковид?

Читај повеќе

Топ 3 најздрави есенски намирници

Читај повеќе

Instagram убавица: Кара Дел Торо

Читај повеќе

Пет хороскопски знаци кои важат за најголеми заводници

Читај повеќе

Порно ѕвезда открива: Најчестата грешка кои сите ја прават во сексот

Читај повеќе

Науката има објаснување: Зошто некои деца не сакаат да јадат брокула?

Читај повеќе

Подобрете го имунитетот по природен пат со помош на овој пијалак

Читај повеќе

Секој пар минува низ пет фази во љубовта, третата е најтешка

Читај повеќе

Три хороскопски знаци на кои не треба да им верувате

Читај повеќе