Што после средно?

Се чувствуваш изгубено по средно училиште? Не грижи се, не си сам/а!

„Што после средно“ е настан за групно менторство чија цел е да ги зајакне средношколци/ките со знаење, споделување на искуство и инспирација кои ќе им помогнат и потиткнат во се сопствениот процес на донесување одлуки во врска со нивната иднина после задолжителното образование.

Настанот во организација на Стела Мрежа ќе се одржи на 22 мај во 12 часот во кафе-книжарницата „Буква“ во Скопје.

„Овој настан е за оние кои се чувствуваат заглавени во онаа непријатна фаза ‘помеѓу’, каде што сите околу очекуваат да знаеш што сакаш, но ти сè уште се обидуваш да одлучиш и да ти текне што сакаше да бидеш кога ќе пораснеш (кога и да се случи тоа). Дојди придружете ни се за реален разговор, насоки и многу разбирање кои ќе ти бидат мала поддршка во ова збунувачко време!“, велат од Стела Мрежа.

Препознавајќи ја разновидна низа на достапни патишта, овој настан има за цел да осветли трите клучни можни патишта: високото образование, ангажман во заедницата и претприемништвото. Преку дискусија и излагање на искусни говорнички, учесниците ќе добијат нови перспективи, насоки и мотивација да тргнат по нивните избрани патишта со самодоверба.

Заинтересираните може да го пријават своето учество на следниот ЛИНК.

Менторската работилница е спроведена во рамки на проектот „Eднакви можности за девојчињата и младите жени во Северна Македонија”, кој се фокусира на родовиот јаз. Проектот го спроведуваат Мрежата Стела и Националниот младински совет на Македонија – НМСМ, со финансиска поддршка од Британската амбасада во Скопје. Целта на проектот е да ги поддржи и поттикне девојките и младите жени да бидат поактивни во општеството, да креира поеднаков пристап до можностите во јавниот живот, во приватниот сектор и во процесот на донесување одлуки на локално и национално ниво.

реклама

Живот

Летото ќе промени сѐ: Хороскопски знаци кои мора да се подготват за љубовни турбуленции

Read more

Маск му донесе интернет на племе во Амазон и ги навлече на порнографија

Read more

Трик за лесно ослободување од досадните семки од пиперките

Read more

Летно пиво: Историја на радлерот

Read more
 

Магазин

За гурмани: Докопани во сос од сланина, јаболка и павлака

Читај повеќе

Четири нискогликемиски намирници кои поддржуваат здраво слабеење

Читај повеќе

Летото ќе промени сѐ: Хороскопски знаци кои мора да се подготват за љубовни турбуленции

Читај повеќе

Маск му донесе интернет на племе во Амазон и ги навлече на порнографија

Читај повеќе

Црвеното грозје го намалува холестеролот и има антистареечки ефекти

Читај повеќе

Како да го забрзате метаболизмот: Многу е полесно отколку што мислите

Читај повеќе

Сарма ќофтиња за мрзливи во кујна

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 12 ненаселени места во светот

Читај повеќе
  • play_arrow

Трик за лесно ослободување од досадните семки од пиперките

Читај повеќе