Што се крие во обелискот во Вашингтон?

Едноставно наречен Вашингтон Споменик е обелиск кој е еден од симболите на главниот американски град.

Ако се ја читале книгата „The Lost Symbol“ од Ден Браун, тогаш дефинитивно знаете за што станува збор.

Фото: Филип Здравески

Споменикот е во форма на египетски обелиск висок 169 метри и е изграден во чест на Џорџ Вашингтон, оттаму и името на споменикот. Дизајниран е од американскиот архитект Роберт Милс чие дело победило на конкурсот за изградба на споменикот. Пуштен во употреба бил на 15 октомври 1866 година.

Тимот на What's inside истражува што има внатре во споменикот кој дефинитивно е еден од многуте знаменитости кои мора да ги посетите доколку некогаш се најдете во Вашингтон.

Remote video URL
Тагови
реклама

Пробајте нешто ново: Извонредни трикови за незаборавна предигра

Read more

Бил Гејтс: Треба да се подготвиме за нова пандемија

Read more

Зависност од порнографија: Кои се симптомите и како точно се лекува?

Read more

Прељубниците имаат навики кои ги издаваат: Дали сте ги забележале?

Read more

Чек дис аут

За малку избегнат судир на патнички авион и НЛО

Read more

Скулптура стара 2.500 години пронајдена во канализација

Read more

Овој град на Алјаска нема да види сонце повеќе од два месеци

Read more

Црн хумор или само забава? Распродадени лото ливчињата со бројот на корона кризата

Read more

Магазин

Намирници кои треба да ги јадете ако сакате да се одбраните од COVID-19

Читај повеќе
  • filter

Запознајте ја новата мис Универзум: Андреа Мартинес, од кошаркарка до мис на Шпанија

Читај повеќе

Идеја за десерт: Чоколадна торта

Читај повеќе

За малку избегнат судир на патнички авион и НЛО

Читај повеќе

Десет најскапи градови за живеење во 2020 година

Читај повеќе

Бил Гејтс: Треба да се подготвиме за нова пандемија

Читај повеќе

Љубовен хороскоп: Како функционира врската меѓу два исти хороскопски знаци?

Читај повеќе
  • play_arrow

3Д анимација: Што прави коронавирусот кога ќе влезе во вашето тело?

Читај повеќе
  • play_arrow

7 одлични вежби за совршени бицепси

Читај повеќе