Што се случи со Месут Озил?

Познатиот германски фудбалер и поранешен светски шампион Месут Озил (34) ненадејно стави крај на кариерата.

Озил, кој моментално е под договор со Башакшехир, реши да ја донесе оваа одлука по последниот меч со тимот од Истанбул.

Турскиот новинар Јакуп Чинар ексклузивно објави дека Озил нема намера да ја продолжи кариерата. Дури и ќе прекине среде сезоната, додека е под договор со Башакшехир.

Во последниот натпревар Озил беше стартер против Кајзериспор, но неговиот тим беше поразен со резултат 0:1. Тоа беше прв старт за поранешниот германски репрезентативец оваа сезона. Тој беше заменет на полувремето и очигледно реши дека повеќе не може да му даде многу на фудбалот и реши да се пензионира.

URL

Германецот со турско потекло повеќе не се појавил на тренинг по натпреварот, а наводно ги известил соиграчите и клупските челници дека нема да му се врати на фудбалот. Тој побара раскин на договорот, кој е до јуни 2023 година, за да ја заврши кариерата.

Поранешниот светски шампион со Германија имаше одлична кариера. Играше за Реал Мадрид, Арсенал, Фенербахче, Шалке и Вердер, а за германската репрезентација одигра 92 натпревари и постигна 23 гола.

Озил во 2021 година премина од Арсенал во Фенербахче, при што „топџиите“ му платија значителна сума пари на играчот кој освои светска титула во 2014 година, за да го раскинат договорот.

Тој помина седум и пол сезони на „Емирати“ откако стана рекорден трансфер на клубот во 2013 година и му помогна на Арсен Венгер да ја заврши трофејската суша, при што стана играч кој најбрзо стигнал до 50 асистенции во Премиер лигата.

Тагови
реклама

Плутон влегува во Водолија после 200 години: Што ќе ни донесе?

Read more

Запознајте се со хотелите на Фибула за сезона 2023 и одберете одмор од соништата

Read more

Три најчесни знаци од Зодијакот на кои секогаш можете да се потпрете

Read more

Огромни резерви на гас и нафта откриени во Тунис и Либија

Read more

Фудбал

Ветеранот Миура се врати во Европа - како изгледа играње фудбал на 55 години?

Read more

Кејн стана најдобар стрелец во историјата на Англија

Read more

Шок во Минхен: Баерн го отпушти Нагелсман и го ангажира Тухел

Read more

Елмас: Најважно е што победивме

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

Ветеранот Миура се врати во Европа - како изгледа играње фудбал на 55 години?

Читај повеќе

Пролет е сензацијата во ракометниот Куп на Македонија

Читај повеќе
  • play_arrow

Кејн стана најдобар стрелец во историјата на Англија

Читај повеќе

Шок во Минхен: Баерн го отпушти Нагелсман и го ангажира Тухел

Читај повеќе

Елмас: Најважно е што победивме

Читај повеќе
  • play_arrow

Прв трипл-дабл во кариерата за Инграм, со совршена игра испиша историја

Читај повеќе

Дибала ќе го тужи Јувентус за повеќе од 50 милиони евра

Читај повеќе
  • play_arrow

Меси игра мал фудбал во новата хит реклама

Читај повеќе

Барди: Многу е важно да почнеме со победа

Читај повеќе