Што се случило 10 минути откако диносаурусите изумреле?

Планетата Земја пред 66 милиони години во минатото била полна со живот. Џиновски астероид удил и драстично ја променил историјата.

Времето кога диносаурусите владееле на Зејмата згаснало за момент. Астероидот голем колку Монт Еверест удрил во денес Полуостровот Јукатан. Патувал со брзина од 20 километри во секунда, бил 10 километри широк и тежел 469 трилиони тони. Тоа е брзина со која од Лос Анџелес до Њујорк се оди за само 4 минути. Можеме само да замислиме какво уништување предизвикал.

Мал круг: местото каде паднал огромниот астероид
Голем круг: растојанието до каде паѓале парчиња од ударот

Кратерот од тој катаклизмички удар бил откриен во 1970-тите од геофизичарот Глен Пенфилд. Наречен е Чиксулуб според блсикиот мексикански град. Широк преку 180 километри и според тоа е најголемиот познат кратер на светот. Одамна е затрупан и затоа бил тешко да се открие.

Remote video URL
Тагови
реклама

Беше еден од најплатените актери во Холивуд, банкротира купувајќи глупости

Read more

Били Ајлиш: Изгубив 100.000 следбеници поради моите големи гради

Read more

Цело време погрешно го полните телефонот, затоа батеријата кратко ви трае

Read more

Порно ѕвезда открива: Најчестата грешка кои сите ја прават во сексот

Read more

Чек дис аут

Фејл компилација на неделата

Read more

Зошто сината боја е ретка во природата?

Read more

Она кога некој ќе ги спои талибанците со најавната шпица на Friends

Read more

За влез во оваа земја не е потребен PCR тест, туку еколошка заклетва

Read more
 

Магазин

Кој најчесто заболува од долг ковид?

Читај повеќе

Топ 3 најздрави есенски намирници

Читај повеќе

Instagram убавица: Кара Дел Торо

Читај повеќе

Пет хороскопски знаци кои важат за најголеми заводници

Читај повеќе

Порно ѕвезда открива: Најчестата грешка кои сите ја прават во сексот

Читај повеќе

Науката има објаснување: Зошто некои деца не сакаат да јадат брокула?

Читај повеќе

Подобрете го имунитетот по природен пат со помош на овој пијалак

Читај повеќе

Секој пар минува низ пет фази во љубовта, третата е најтешка

Читај повеќе

Три хороскопски знаци на кои не треба да им верувате

Читај повеќе