Што се случува со телото ако немате секс со месеци или години

Недостигот од секс може да има здравствени последици, а тоа е затоа што сексот има голем број здравствени придобивки.

Некои од овие придобивки вклучуваат намалување на стресот, олеснување на спиењето и подобрување на здравјето на срцето.

Но, што всушност се случува со вашето тело кога ќе престанете да имате секс, без разлика дали правите пауза намерно или поради комбинација на околности? Експертите објаснуваат што може, а што не може да му се случи на телото кога ќе поминете низ период без секс.

Вагината нема да се затвори

Урбаниот мит е дека вагината ќе се затвори, запечати или ќе израсне нов химен ако немате секс некое време. Дури и кога немате секс, вашето тело сè уште произведува естроген и прогестерон, а овие хормони ја одржуваат вагината отворена и флексибилна, вели д-р Кристин Гривс, гинеколог од Флорида. Исто како што лосионот ги смирува сувите раце во зима, естрогенот помага во навлажнување и одржување на вагиналните набори кои овозможуваат вагината да се прошири кога сте сексуално возбудени.

Можно е вагиналниот отвор да се намали во големина, но тоа се случува по менопаузата и по долга сексуална пауза.

„Со текот на времето, жените во постменопауза кои имаат намалено снабдување со естроген може да забележат дека дијаметарот на вагината станува помал ако немаат сексуален однос. Но, според моето клиничко искуство, тоа обично се случува до околу 5 години или повеќе“, вели д-р Гривс.

Недостаток на влажност

Дури и кога жената не е возбудена, вагината е влажна и еластична. Сепак, д-р Гривс објаснува дека ако не сте имале секс неодамна, вашата вагина може да се чувствува посува, но сувоста сама по себе нужно не е проблем, но може да направи да се чувствувате непријатно.

Либидото може да биде засегнато

Според д-р Гривс, можно е вашето либидо малку да се намали во периодот на апстиненција. Ова може да објасни зошто: ако немате секс, веројатно не се чувствувате толку сексуално како кога имате редовен секс, а тоа може да влијае на вашиот сексуален нагон. Добрата вест е дека штом ќе се вратите во акција, најверојатно ќе почнете да се чувствувате сексуално, што ќе го поттикне вашето либидо да се зголеми.

Може да се појави анксиозност или депресија

Сексот ослободува хемикалии во мозокот, окситоцин и серотонин, кои се одговорни за доброто чувство и го подигаат расположението, вели д-р мед. Гејл Салц, вонреден професор по психијатрија во презвитеријанската болница „Веил-Корнел“ во Њујорк. Кога вашиот систем не ги произведува овие мозочни хемикалии во исти количини, тоа може да влијае на вашето ментално здравје.

Можеби ќе ви треба подолго време за да се возбудите

„По паузата можеби ќе ви треба повеќе време за вагината да се навлажни доволно или целосно да се опушти“, истакнува д-р Гривс.

Кога имате редовен секс, вашата вагина автоматски оди во фаза на возбуда. Меѓутоа, кога имате долга пауза, потребно е повеќе загревање за да се опуштите. Истото важи и за пенисот, проблемите со ерекцијата не се невообичаени по сушен период.

Тагови
реклама

Плутон влегува во Водолија после 200 години: Што ќе ни донесе?

Read more

Три најчесни знаци од Зодијакот на кои секогаш можете да се потпрете

Read more

Запознајте се со хотелите на Фибула за сезона 2023 и одберете одмор од соништата

Read more

Огромни резерви на гас и нафта откриени во Тунис и Либија

Read more

Љубов и секс

Има три начини на кои луѓето гледаат порно, само еден е здрав

Read more

Како да ги прифатите мааните на вашиот партнер?

Read more

Студија одговори на вечното прашање: Дали мажите и жените можат да бидат „само пријатели“?

Read more

Зошто мажите глумат оргазам?

Read more
 

Магазин

Три најчесни знаци од Зодијакот на кои секогаш можете да се потпрете

Читај повеќе

Идеја за посен ручек: Полнети тиквички

Читај повеќе

Може ли вежбањето дома без опрема да даде добри резултати?

Читај повеќе

Запознајте се со хотелите на Фибула за сезона 2023 и одберете одмор од соништата

Читај повеќе
  • play_arrow

Зебра избегала од зоо во Сеул и со часови талкала низ градот

Читај повеќе

Како вашите омилени сосови ви го саботираат процесот на слабеење?

Читај повеќе

Плутон влегува во Водолија после 200 години: Што ќе ни донесе?

Читај повеќе

Најчести грешки што ги правиме во одгледувањето растенија

Читај повеќе

Има три начини на кои луѓето гледаат порно, само еден е здрав

Читај повеќе