Што се случува со вашето тело ако изедете повеќе од 20 цреши дневно?

Црешите се добар извор на витамини А, Б1, Б2, Б3, Б6, Ц и К и минерали калиум, калциум, железо, бакар, манган, магнезиум, фосфор и цинк, но дали е добро да се јадат повеќе од 20?

Вообичаено е да се чувствуваме дека кога еднаш ќе изедеме една не можеме да престанеме, но експертите предупредуваат дека не треба да претеруваме и да јадеме премногу цреши одеднаш бидејќи може да делуваат како лаксатив и да предизвикаат лошо варење.

Затоа е најдобро да се држите до препорачаната дневна доза од околу 150 гр, што одговара на количината од околу 20 цреши.

Црешите содржат диетални влакна, целулоза, пектин, органски киселини (јаболкова, лимонска и винска) и некои протеини и јаглехидрати.

Црвената боја на црешите ја даваат антоцијаните и другите фенолни материи со антиоксидантна активност. Покрај тоа, антоцијаните имаат аналгетски и антиинфламаторни ефекти и затоа се ефикасни при артритис.

Антоцијаните и проантоцијанидите од црешите помагаат во сузбивање на симптомите на астма и алергија, го стимулираат производството на колаген и ги ублажуваат мускулните воспаленија и грчевите на мускулите, па сокот од цреша се покажа како многу корисен за спортистите, кои може да ги ублажат болките во мускулите после трчање и други интензивни активности.

Црешите содржат левулоза, шеќер со низок гликемиски индекс кој нашето тело полека го апсорбира, поради што ова овошје е многу погодно за дијабетичари. Освен за јадење, можете да ги користите и за подготовка на сокови, сладолед, овошни салати и освежителни колачи.

Тагови
реклама

3 симптоми на висок холестерол кои можат да се забележат на телото без тестирање

Read more

Колку ќе платите за кафе, храна и сладолед на одмор во Грција?

Read more

5 летни салати  - идеален избор за во жешки денови

Read more

Марс влезе во Бик: Промена на работа, продавање недвижнини

Read more

Здравје

Се појави нов сој на коронавирусот

Read more

Внимавајте на овој тивок симптом на топлотен удар за кој можеби не сте знаеле

Read more

Што ако претерате со јадење сладолед?

Read more

Лекови со кои треба да бидете внимателни на топло време

Read more
 

Магазин

Се појави нов сој на коронавирусот

Читај повеќе

Како правилно да ги отстраните пестицидите од овошјето и зеленчукот?

Читај повеќе

Хороскоп за лето 2024: Астро настани што ќе „удрат“ на врските и браковите

Читај повеќе

Ново правило за користење на плажите во Грција менува сè, казни до 60.000 евра

Читај повеќе

Внимавајте на овој тивок симптом на топлотен удар за кој можеби не сте знаеле

Читај повеќе

Зошто некои мажи не ги завршуваат долгите врски со брак?

Читај повеќе

Што ако претерате со јадење сладолед?

Читај повеќе

Грешки во готвењето што го расипуваат вкусот на полнетите пиперки

Читај повеќе

Лекови со кои треба да бидете внимателни на топло време

Читај повеќе