Што се случува во вашето тело кога пиете кафе со млеко и шеќер?

Експертите тврдат дека треба да се огледаме на малцинството кое пие горко кафе.

За многумина денот не започнува без шолја кафе. Има и такви кои сакаат горко кафе, но повеќето сакаат да го засладуваат, па дури и да додаваат млеко.

Експертите тврдат дека треба да се огледаме на малцинството кое пие горко кафе. Според истражувањата, не треба да ставате млеко во кафето, бидејќи кога се меша со големи количини на кофеин, се зголемува излачувањето на калциум во урината, а голема количина се таложи во цревата.

Казеинот, кој се наоѓа во млекото, кога ќе дојде во контакт со кофеинот, коагулира и создава гасови кои предизвикуваат стомачни болки и абдоминални тегоби. Освен тоа, нутриционистите велат дека млекото во кафето го блокира метаболизмот и е главната причина поради која не успевате да слабеете, ако тоа е вашата цел.

Истото важи и за кафињата богати со слоеви крем и сируп, тие содржат астрономски количини на калории. На пример, ваквото кафе во мала шолја може да има 300 калории, односно празни калории кои немаат нутритивна вредност, па на тој начин повеќе штета отколку корист.

Дури и ако го избегнувате овој вид кафе, поголема е веројатноста дека ќе ставите една до две лажички шеќер, а тоа не само што создава голем број здравствени проблеми, како што е дијабетесот, туку и го менува оригиналниот вкус на кафето, што секако е занемарливо во споредба со здравствените проблеми што може да ги предизвикате.

Тагови
реклама

Како да се ослободите од мувлата што се лепи на силиконот во веце?

Read more

Што да направите во случај да ви прегрее моторот на автомобилот?

Read more

Колку чекори дневно треба да правите за да бидете фит?

Read more

Сите ајкули тестирани на кокаин во Бразил биле позитивни

Read more

Здравје

Што треба да јадеме често за здрави зглобови?

Read more

Што го прави кафето нездраво?

Read more

Навидум здравствени симптоми што укажуваат на психолошка нерамнотежа

Read more

Што е „ладен шок“ и како да избегнете фатални последици?

Read more
 

Магазин

Колку долго бебето треба да спие со родителите во собата?

Читај повеќе

Што треба да јадеме често за здрави зглобови?

Читај повеќе

Како квасецот може да помогне во одржувањето на растенија во градината?

Читај повеќе

Шпагети со посен болоњезе сос - со леќа место месо

Читај повеќе

Гејмингот не е само обична игра

Читај повеќе

Сонцето влезе во огнениот Лав: Што ќе му донесе на вашиот хороскопски знак?

Читај повеќе

Како да останете фокусирани додека работите?

Читај повеќе

Што го прави кафето нездраво?

Читај повеќе

Дали ја поттикнувате зависноста од смартфони кај вашите деца?

Читај повеќе