Што се знае за полицаецот кој го уби Џорџ Флојд?

Полицаецот Дерек Шовен повеќе од 18 години е дел од полицијата во Минеаполис, пред да биде одговорен за смртта на Афроамериканецот Џорџ Флојд. Против него е подигнато обвинение за убиство, Америка бара правдата да биде задоволена. Што е познато за Дерек Шовен?

За него не се знае скоро ништо. Познато е дека има 44 години и е од Минесота. Во полиција работи од 2011 година. Живее во предградие на Минеаполис, а поседува и куќа на Флорида.

Ова не му е прв инцидент. До овој месец против него се поднесени 18 жалби кои ги разгледува Секторот за внатрешна контрола. Два случаи се завршени со прекор, поради употреба на навредлив тон и пцости.

Во 2006 година Шовен беше еден од шесттемина полицајци поврзани во сомнителниот случај со Веј Рејнс, осомничен за убиство на неговата девојка и пријател, убиен кога од своето возило вперил пиштол во полицајци. Не е познато кој полицаец пукал во  него.

Според протоколот, сите полицајци, меѓу кои и Шовен, биле испратени на платено отсуство, а исходот од истрагата не е познат.

Тоа што сега се знае за Шовен е дека по апсењето е префрлен во затвор за највисоко ниво на обезбедување во Минесота. Во затвор му е овозможен пристап до телефон и видео-посети, посети во живо не се дозволени поради епидемијата со коронавирусот.

Една работа што ги поврзува е фактот дека Џорџ Флојд и Дерек Шовен работеле како обезбедување во Ел Нуево родео клубот, но нема информации дали се познавале. Флојд доаѓал во вторник како помош, а Шовен скоро 17 години го обезбедувал клубот, кога не бил на должност.

Сопругата на Дерек, Кели е бегалка од Лаос. Таа поднесе барање за развод од Шовен и промена на презимето. Таа го остави сопругот на 28 мај, ден пред да биде поднесено обвинението за убиство на Флојд. Во брак беа 10 години, пренесе CNN.

Тагови
реклама

Дали „Симпсонови“ ја предвидоа победата на Камала уште пред 21 година?

Read more

Апасиев: Според Уставот, сум должен да не ги примам попишувачите дома во сред епидемија

Read more

Работат против имунитетот – овие три намирници ја саботираат одбраната на организмот

Read more

Најголемите секс фантазии кои жените се срамат да ги признаат

Read more

Живот

Петте најатрактивни хороскопски знаци

Read more

На 62 изгледа 20 години помлада: Кога ќе ме видат со синот мислат дека ми е сопруг

Read more

Вухан има изложба посветена на битката со COVID-19

Read more

Кои хороскопски знаци најмногу ќе го почувствуваат ретроградниот Меркур?

Read more
 

Магазин

Трамп имал „копче за кока-кола“ во Овалната соба, Бајден го отстрани

Читај повеќе

Најголемите секс фантазии кои жените се срамат да ги признаат

Читај повеќе

Неколку причини зошто треба редовно да јадете лешници

Читај повеќе

Што се случува во вашето тело ако не вежбате доволно?

Читај повеќе

Пет совети што ќе ви го подобрат сексуалниот живот

Читај повеќе

Петте најатрактивни хороскопски знаци

Читај повеќе

Рецепт на денот: Полнети компири со пилешко, сланина и зеленчук

Читај повеќе

Пет трикови за зима без настинки

Читај повеќе

Дали ве бие глас на лош љубовник?

Читај повеќе