Што се знае за полицаецот кој го уби Џорџ Флојд?

Полицаецот Дерек Шовен повеќе од 18 години е дел од полицијата во Минеаполис, пред да биде одговорен за смртта на Афроамериканецот Џорџ Флојд. Против него е подигнато обвинение за убиство, Америка бара правдата да биде задоволена. Што е познато за Дерек Шовен?

За него не се знае скоро ништо. Познато е дека има 44 години и е од Минесота. Во полиција работи од 2011 година. Живее во предградие на Минеаполис, а поседува и куќа на Флорида.

Ова не му е прв инцидент. До овој месец против него се поднесени 18 жалби кои ги разгледува Секторот за внатрешна контрола. Два случаи се завршени со прекор, поради употреба на навредлив тон и пцости.

Во 2006 година Шовен беше еден од шесттемина полицајци поврзани во сомнителниот случај со Веј Рејнс, осомничен за убиство на неговата девојка и пријател, убиен кога од своето возило вперил пиштол во полицајци. Не е познато кој полицаец пукал во  него.

Според протоколот, сите полицајци, меѓу кои и Шовен, биле испратени на платено отсуство, а исходот од истрагата не е познат.

Тоа што сега се знае за Шовен е дека по апсењето е префрлен во затвор за највисоко ниво на обезбедување во Минесота. Во затвор му е овозможен пристап до телефон и видео-посети, посети во живо не се дозволени поради епидемијата со коронавирусот.

Една работа што ги поврзува е фактот дека Џорџ Флојд и Дерек Шовен работеле како обезбедување во Ел Нуево родео клубот, но нема информации дали се познавале. Флојд доаѓал во вторник како помош, а Шовен скоро 17 години го обезбедувал клубот, кога не бил на должност.

Сопругата на Дерек, Кели е бегалка од Лаос. Таа поднесе барање за развод од Шовен и промена на презимето. Таа го остави сопругот на 28 мај, ден пред да биде поднесено обвинението за убиство на Флојд. Во брак беа 10 години, пренесе CNN.

Тагови
реклама

Излекуваните од COVID-19 може да имаат трајни оштетувања на мозокот

Read more

Дали сте доволно фит за ФБИ? Овој тест ќе ви го даде одговорот

Read more

Луѓето кои се негативни на COVID-19 тестот можеби имаат некаков имунитет

Read more

Секси лето: Убавици во бикини

Read more

Живот

Историски ден во Црна Гора: Изгласан закон за истополово партнерство

Read more

Интересни факти за бебињата родени во јули

Read more

Убавина од која запира здивот: Бора Бора

Read more

Осум отсто од Белгијците размислувале за самоубиство во последните три месеци

Read more

Магазин

Историски ден во Црна Гора: Изгласан закон за истополово партнерство

Читај повеќе

Дали сте доволно фит за ФБИ? Овој тест ќе ви го даде одговорот

Читај повеќе
  • play_arrow

Без шеќер, без млеко: Разладете се со овошно сорбе

Читај повеќе

Болка и непријатност за време на секс – кои се најчестите причини?

Читај повеќе

Калинка - суперовошје кое го успорува стареењето на кожата

Читај повеќе
  • play_arrow

Три чекори до послаби и затегнати нозе

Читај повеќе
  • play_arrow

Излекуваните од COVID-19 може да имаат трајни оштетувања на мозокот

Читај повеќе
  • filter

Фејл компилација: Нарачуваш едно, добиваш друго

Читај повеќе

Тешко со нив, уште потешко без нив: Хороскопски знаци со кои не е лесно да се биде во врска

Читај повеќе