Што се знае за првата регистрирана вакцина против коронавирусот?

Русија вчера ја регистрира првата светска вакцина против коронавирусот. Што знаеме за неа, за каква вакцина станува збор?

Вакцината е развиена од рускиот Национален истражувачки центар Гамалеја, а во процесот на нејзиното создавање се користени мртви честички на база на аденовирус. Директорот на институтот, Александар Гинцбург истакна дека нема потреба за загриженост по здравјето, бидејќи овие честички во вакцината не можат да се размножуваат.

Клиничкото име на вакцината е Gam-COVID-Vac Lyo, но е наречена Sputnik V, по првиот вештачки сателит од 1957 година.

Како минаа клиничките испитувања?

За сега официјално се објавени резултатите само од првата фаза на клиничкото испитување на вакцината која почна на 17 јуни, а во неа учествуваа 78 луѓе од кои 38 примија вакцина.

Пред една недела Гамалеја објави дека се завршени клиничките испитувања. Претходно од Русија имаше информации дека третата фаза на испитување, која би требало да покаже ефикасност на вакцината во реални животни ситуации, ќе биде одржана дури по регулаторно одобрување на вакцината.

Како влијае вакцината на човечкиот организам?

Засега од официјалните извештаи на Гамалеја е познато дека кај примањето на оваа вакцина можно е да се појави зголемена телесна температура. Гинцбург истакна дека некои испитаници во првата фаза на тестирање кренале температура до 38 степени, но со парацетамол истата се намалила.

Рускиот претседател Владимир Путин вчера изјави дека и неговата ќерка била еден од волонтерите кои примиле вакцина.

Кога може да ја очекуваме вакцината во продажба и кој прв ќе ја прими?

Заменичката на рускиот премиер Татјана Гољикова изјави дека индустриското производство на вакцината ќе почне во септември. Рускиот министер за здравство Михаил Мурашков изјави дека здравствените работници овој месец ќе ја примат вакцината, а масовна вакцинација може да се очекува во октомври.

Луѓето кои ќе примат од руската вакцина ќе бидат имуни две години на коронавирусот, соопштија од руското Министерство за здравство.

Шефот на Рускиот фонд за директни вложувања, Кирил Дмитриев изјави дека 20 држави ширум светот побарале повеќе од милијарда дози. Тој додаде дека Русија, заедно со странски партнери, веќе е подготвена да произведе повеќе од 500 милиони дози на вакцината во пет земји, а планот е уште повеќе да се зголемат производствените капацитети. Досега земји од Јужна Америка, Блискиот Исток и Азија покажале најголем интерес за вакцината.

Руската вакцина допрва треба да ја мине клучната трета фаза на тестирање, а Дмитриев рече дека испитувањата ќе се спроведуваат во странство.

„Веќе постигнавме договори за спроведување релевантни испитувања на вакцината со партнери од ОАЕ, Саудиска Арабија и бројни други земји“, додаде тој.

Тој коментираше и на критики насочени кон вакцината и спомена оркестрирани медиумски напади на руската вакцина, како обид за дискредитирање, пренесе CNN.

реклама

Патничките авиони ќе летаат како птиците во јато

Read more

Зошто одеднаш Израел почна да си подава рака со арапските земји?

Read more

Ако епидемиолошката слика е стабилна, во ноември ќе се дозволи физичко присуство во училиштата

Read more

Мајмун украл телефон и си правел „селфи“

Read more

Здравје

Штетни и бесмислени: Најлошите совети за исхрана

Read more

Тага, страв, среќа: Како емоциите влијаат врз здравјето на нашите органи?

Read more

СЗО: Коронавирусот алармантно се шири низ Европа

Read more

Неколку причини зошто треба да јадете круши

Read more

Магазин

Објавени првите подетални вести за состојбата на Михаел Шумахер

Читај повеќе
  • play_arrow

Направете сами: Пилешки прсти со KFC шмек

Читај повеќе

5 работи кои пандемијата ги промени во нашите животи

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Чудо на архитектурата: Куќа која изгледа како ѕвезда што експлодира

Читај повеќе
  • play_arrow

Мајмун украл телефон и си правел „селфи“

Читај повеќе
  • play_arrow

Огромен скелет од Т-Рекс се продава на аукција

Читај повеќе

Светските лидери и нивните бизарни идеи за заштита од коронавирусот

Читај повеќе
  • play_arrow

Кози ѝ пркосат на гравитацијата качувајќи се по брана

Читај повеќе
  • play_arrow

Маче за првпат го гледа својот одраз во огледало - реакцијата е урнебесна

Читај повеќе