Што точно е неверство, мажите и жените имаат различни дефиниции

Неверството во врска или во брак е многу честа појава, тоа го докажуваат и многу истражувања.  Но, ако побарате дефиниција што точно е неверство или прељуба, ќе добиете различни начини на дефинирање од мажите и жените.

Со ова прашање се позанимава и една студија, со цел да открие кои се границите помеѓу безопасната забава и изневерувањето. Интересно е што сите имаат различна перцепција за неверството.

Најважно е да се сложувате со партнерот за перцепцијата за неверство. Прељубата може да се дефинира како емоционално или сексуално неверство кон партнерот со кој сте во врска.

Но, студија на Универзитетот во Мичиген побара од група студенти да оценат 27 различни однесувања со оцена од 1 до 100. Оцената 1 е за однесување што не се смета за неверство, а 100 ако во целост се смета за изневерување.

Резултатите покажале дека не постои јасна дефиниција за неверство.

Еве неколку облици за изневерување кои не спаѓаат во физичко неверство, а кои многумина ги сметаат за  прељуба:

- допирање друга личност

 

- купување подароци, плаќање сметки или одење на вечера со некој друг

- допишување во доцните часови

- испраќање експлицитни пораки

- состанок со бившиот

- размена на телефонски броеви

- флерт со некој друг

- одење на состанок со некој друг освен вашиот партнер.

реклама

Некогаш беше најдебелото дете во светот, сега никој не може да го препознае

Read more

Peugeot го смени „лавчето“ – дали ви се допаѓа?

Read more

Од утре почнува пописот - еве кој прв ќе се попишува

Read more

Тешка сообраќајна несреќа на Пониква, загина девојче

Read more

Љубов и секс

Кои здравствени проблеми ги имаат мажите поради нередовен секс?

Read more

Што посакувам да ме научеа по Сексуално oбразование во средно?

Read more

Зошто не можат да најдат љубов? Лавот е егоист, Бикот предвидлив

Read more

Петте најлоши пози во сексот

Read more
 

Магазин

Идеја за ручек: Потпечени макарони со колбаси

Читај повеќе

Неколку причини зошто да јадете ореви секој ден

Читај повеќе

Зошто пешачењето во природа е добро за вашето здравје?

Читај повеќе

Гејтс се вакцинираше, но и понатаму носи маска – сака да биде пример

Читај повеќе

Рецепт на денот: Шницли во сос со сенф

Читај повеќе
  • play_arrow

Фејл компилација на неделата

Читај повеќе

Идеја за појадок: Печена овесна каша

Читај повеќе
  • play_arrow

Роботот Digidog им го чува грбот на полицајците во Њујорк

Читај повеќе
  • filter

Како изгледа животот во Јакутија на -50 степени Целзиусови?

Читај повеќе