Што точно е неверство, мажите и жените имаат различни дефиниции

Неверството во врска или во брак е многу честа појава, тоа го докажуваат и многу истражувања.  Но, ако побарате дефиниција што точно е неверство или прељуба, ќе добиете различни начини на дефинирање од мажите и жените.

Со ова прашање се позанимава и една студија, со цел да открие кои се границите помеѓу безопасната забава и изневерувањето. Интересно е што сите имаат различна перцепција за неверството.

Најважно е да се сложувате со партнерот за перцепцијата за неверство. Прељубата може да се дефинира како емоционално или сексуално неверство кон партнерот со кој сте во врска.

Но, студија на Универзитетот во Мичиген побара од група студенти да оценат 27 различни однесувања со оцена од 1 до 100. Оцената 1 е за однесување што не се смета за неверство, а 100 ако во целост се смета за изневерување.

Резултатите покажале дека не постои јасна дефиниција за неверство.

Еве неколку облици за изневерување кои не спаѓаат во физичко неверство, а кои многумина ги сметаат за  прељуба:

- допирање друга личност

 

- купување подароци, плаќање сметки или одење на вечера со некој друг

- допишување во доцните часови

- испраќање експлицитни пораки

- состанок со бившиот

- размена на телефонски броеви

- флерт со некој друг

- одење на состанок со некој друг освен вашиот партнер.

реклама

Како Израел со децении ја презема територијата на Палестина?

Read more

Чиј е Ерусалим?

Read more

Вежбање со танц со Памела

Read more

Мексико Сити тоне по 10 сантиметри годишно поради подземното езеро

Read more

Љубов и секс

Што е „развод во сон“ и дали треба да се одлучите на ваков чекор?

Read more

Пет корисни совети како да ја вратите страста во врската

Read more

Зошто женетите мажи сакаат да флертуваат?

Read more

Жените кои секој пат доживуваат оргазам ги прават овие пет работи

Read more
 

Магазин

Која храна ги ублажува менструалните болки?

Читај повеќе

Десерт на денот: Колач со лешници и чоколадо

Читај повеќе

Што ќе се случи во вашето тело ако престанете да јадете овошје и зеленчук?

Читај повеќе

Што е „развод во сон“ и дали треба да се одлучите на ваков чекор?

Читај повеќе
  • play_arrow

Пловечки тенк – најновото чудо што доаѓа од Индонезија

Читај повеќе

Колку шуми природно се обновиле во изминативе 20 години?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Путин со 7 гола ја реши Ноќната Хокеј Лига

Читај повеќе
  • play_arrow

Што ќе се случи ако не користите сапун 1 месец?

Читај повеќе
  • play_arrow

Како да испеглате кошула за само 90 секунди?

Читај повеќе