Што точно му прави шолја кафе на телото од минута во минута?

За многумина од нас, утринското кафе е суштински дел од нашиот секојдневен ритуал.

Но, дали некогаш сте се запрашале што точно се случува во вашето тело по првата голтка? Одговорот на тоа прашање го откри Daily Mail.

Во првите 10 минути

Кафето почнува да делува десет минути по првата голтка. Д-р Дуан Мелор од Британската диететска асоцијација тврди дека тоа зависи од тоа колку брзо кофеинот се апсорбира во крвотокот во делови од дигестивниот систем.

„По пиењето кафе, кофеинот ќе почне да се појавува во крвта по околу десет минути. Некои апсорбираат помали количини на кофеин преку устата и желудникот, но најголем дел од апсорпцијата се случува во првиот дел од цревата“, објаснува таа.

Штом ќе се апсорбира кофеинот од кафето, ќе го почувствувате тоа значително зголемување на енергијата што ќе нè спречи да се чувствуваме уморни и ќе не направи повнимателни.

По 20 минути

„Кофеинот, кој ги блокира рецепторите на аденозин во телото, не само што промовира будност. Исто така се смета дека предизвикува зголемување на крвниот притисок во рок од половина час по пиењето кафе, а ефектите сè уште може да се видат околу четири часа подоцна“, вели Д-р Мелор.

Овој скок на крвниот притисок е предизвикан од кофеинот што предизвикува стеснување на крвните садови, што пак го зголемува пулсот. Иако е привремено, пиењето повеќе од четири шолји кафе на ден може да го зголеми вашиот крвен притисок на долг рок.

По 45 минути

Ефектите на кофеинот врз телото го достигнуваат својот врв по 45 минути. Стимулирачкиот ефект на кафето, забрзувањето на отчукувањата на срцето и чувството на енергетска енергија ја подобруваат концентрацијата и меморијата. Сепак, пиењето премногу кафе може да има штетни ефекти.

Премногу кофеин може да нè направи вознемирени или нервозни. Упатствата на Националната здравствена служба на Обединетото Кралство велат дека околу 400 милиграми кофеин дневно се безбедни за возрасните, што е еквивалент на четири обични чаши. На бремените жени им се препорачува да консумираат околу половина од тоа, додека препорачаната граница за тинејџерите е околу 100 милиграми.

По 60 минути

Откако ќе започне стимулирачкиот ефект на кофеинот, може да забележите несакан несакан ефект.

„Кога кофеинот ќе се појави во вашата крв, ќе го почувствувате диуретичното дејство на кафето. Тоа значи дека кафето може да предизвика мокрење. Кога пиете кафе, кофеинот во пијалокот го инхибира производството на антидиуретичен хормон или ADH, кој нормално помага да се регулира количината на вода во вашето тело Ова предизвикува бубрезите да не апсорбираат вода и ја зголемува количината на урина“, вели д-р Мелор.

Но, освен мокрењето, кафето може да ве поттикне и на празнење. Истражувањата покажаа дека кафето може да ги активира контракциите на дебелото црево и внатрешните мускули. Студија од 1998 година покажува дека кофеинот го прави дебелото црево 60 проценти поактивно од водата. Овие контракции во дебелото црево ја туркаат содржината кон ректумот.

По 90 минути и повеќе

Времето потребно за метаболизирање на кофеинот варира од личност до личност. Но, за повеќето луѓе, час или два по првата голтка кафе, стимулирачките ефекти почнуваат да исчезнуваат, како и диуретичните ефекти, според д-р Мелор. Ова може да предизвика чувство на замор, вознемиреност и слаба концентрација.

Меѓутоа, само затоа што чувствувате дека кофеинот паѓа, не значи дека тој целосно го напуштил вашиот систем.

„За повеќето луѓе, количината на кофеин се намалува за околу половина по шест часа додека се метаболизира во црниот дроб“, забележа д-р Мелор.

Како резултат на тоа, кофеинот може да остане во вашето тело до 12 часа, според истражувачите од Фондацијата за спиење. Тие додаваат дека многу експерти за спиење препорачуваат избегнување на кофеин најмалку осум часа пред спиење за да не го наруши сонот, што значи дека е најдобро да го избегнувате кафето како попладневен пијалок.

Тагови
реклама

3 симптоми на висок холестерол кои можат да се забележат на телото без тестирање

Read more

Колку ќе платите за кафе, храна и сладолед на одмор во Грција?

Read more

5 летни салати  - идеален избор за во жешки денови

Read more

Марс влезе во Бик: Промена на работа, продавање недвижнини

Read more

Здравје

Внимавајте на овој тивок симптом на топлотен удар за кој можеби не сте знаеле

Read more

Што ако претерате со јадење сладолед?

Read more

Лекови со кои треба да бидете внимателни на топло време

Read more

3 симптоми на висок холестерол кои можат да се забележат на телото без тестирање

Read more
 

Магазин

Како правилно да ги отстраните пестицидите од овошјето и зеленчукот?

Читај повеќе

Хороскоп за лето 2024: Астро настани што ќе „удрат“ на врските и браковите

Читај повеќе

Ново правило за користење на плажите во Грција менува сè, казни до 60.000 евра

Читај повеќе

Внимавајте на овој тивок симптом на топлотен удар за кој можеби не сте знаеле

Читај повеќе

Зошто некои мажи не ги завршуваат долгите врски со брак?

Читај повеќе

Што ако претерате со јадење сладолед?

Читај повеќе

Грешки во готвењето што го расипуваат вкусот на полнетите пиперки

Читај повеќе

Лекови со кои треба да бидете внимателни на топло време

Читај повеќе
  • filter

Мистериозен монолит се појави во пустина во САД

Читај повеќе