Што треба да јадете за да го забрзате метаболизмот?

А.С.
/ 02.10.2022 / 10:54

Ако веќе некое време се борите со вишокот килограми и се прашувате дали воопшто постои вистински начин да ги изгубите, нутриционистите можеби имаат решение за вас. 

Одговорот не лежи во брзите диети и напорните вежби, туку се крие во забрзувањето на метаболизмот. Секако, доколку вежбате редовно, резултатите ќе се појават уште побрзо.

Можете да го забрзате метаболизмот на неколку начини, особено со јадење одредени намирници кои може да ви помогнат да ги изгубите вишокот килограми без да се изгладнувате или да се откажете од омилената храна.

1. Зелен лиснат зеленчук

Кога станува збор за исхраната и нејзиното влијание врз метаболизмот, сè повеќе нутриционисти ја нагласуваат важноста на зелениот лиснат зеленчук, како што се спанаќот, блитвата, блитвата и кељот, кои благодарение на нивната хранлива вредност придонесуваат за забрзување на метаболизмот.

2. Овошје богато со витамин Ц

Освен што го зајакнуваат имунитетот, овошјето богато со витамин Ц има и многу други придобивки за нашето здравје, меѓу кои и забрзување на метаболизмот. Храна што треба да ја вклучите на менито: портокали, јагоди, јаболка, ананас, лимони, аронија, калинка и, можеби малку помалку популарна, папаја. Секоја од овие намирници позитивно влијае на метаболизмот и на тој начин помага при слабеење.

3. Чили пиперчиња

Иако на почетокот можеби никогаш нема да ви текне, но, да, чили пиперчињата се богати со витамин Ц и со тоа делуваат на забрзување на метаболизмот. Покрај тоа, неодамнешните истражувања покажаа дека редовното консумирање на лути пиперки го намалува ризикот од кардиоваскуларни болести.

4. Храна богата со растителни влакна

Веќе ги спомнавме овошјата кои го поттикнуваат метаболизмот, но и други намирници со растителни влакна од семејствата на зеленчук, грав и јаткасти плодови се исто така корисни. Според нутриционистот Кејси Кели, зголемувањето на вкупниот внес на влакна може значително да го зајакне метаболичкото здравје.

„Храната богата со растителни влакна како брокулата, јаболката и јаткастите плодови треба да се џвака подолго и затоа ќе ве одржува сити подолго време“, објаснува таа и нагласува дека тоа помага и да се спречи прејадување, кое го оптоварува телото и варењето, а со тоа го забавува метаболизмот.

реклама

Исплива видео со Ивана Кнол од 2016: Како изгледаше порано „огнената“ Хрватка?

Read more

Кака: Роналдо е само дебел човек на улица во Бразил

Read more

„Тотален хаос“ во гигафабриката на Tesla во Берлин

Read more

Од полноќ поголемо намалување на цените на горивата

Read more

Фит

Зошто треба да можете да направите барем десет склекови?

Read more

Дали знаете како слабеењето влијае на имунолошкиот систем?

Read more

Што ќе се случи ако правите по 100 „чучњеви“ секој ден, цел месец?

Read more

10 чекори до совршени стомачни мускули

Read more
 

Магазин

  • filter

Туристи на нога: Најдобри европски градови за љубителите на пешачење

Читај повеќе

Зошто треба да можете да направите барем десет склекови?

Читај повеќе

Хиперактивност: Причина, симптоми и како се третира овој проблем кај децата?

Читај повеќе
  • play_arrow

Седум начини како да го намалите ризикот од канцер

Читај повеќе

Како треба да ја миете косата ако брзо се масти?

Читај повеќе

Идеја за ручек: Лосос на грчки начин

Читај повеќе

Жените подобро работат во потопли простории, мажите во поладни

Читај повеќе
  • play_arrow

Исплива видео со Ивана Кнол од 2016: Како изгледаше порано „огнената“ Хрватка?

Читај повеќе

Клиторисот има и друга функција, освен сексуална

Читај повеќе