Што вели науката за еднаш прељубник, секогаш прељубник?

Студија во која биле следени парови во период од пет години откри дека луѓето кои го изневериле партнерот во првата врска постои ризик од трипати повеќе дека најверојатно ќе го изневерат и следниот партнер.

Научници најдоа докази кои го поддржуваат старото правило „еднаш прељубник, секогаш прељубник“ кога станува збор за изневерување во врска.

Истражувачи од Универзитетот во Денвер сакаа да откријат дали неверството во претходната врска е ризик фактор за неверство во следните врски. За да го докажат тоа, набљудувале 484 луѓе кои биле во врска и ги прашувале за нивните сексуални активност надвор од моменталната врска, без разлика дали изневерувале или не, како и дали се сомневаат дека партнерот ги изневерува.

Потоа ги следеле нивните врски за да видат дали оние кои изневериле во првата врска ќе изневерат и во следната. Студијата го следела нивниот сексуален живот во рок од 5 години и резултатите откриваат дека оние кои се сомневаат дека партнерот ги изневерува имаат поголема веројатност да се сомневаат дека и следниот партнер ги изневерува.

Од друга страна, луѓето кои знаеле дека првиот партнер ги изневерил, пријавиле дека биле изневерени и од следниот партнер.

Авторите напишале дека студијата наречена „Еднаш прељубник, Секогаш прељубник? Сериско неверство во следните врски“ покажува дека некогашното изневерување е важен фактор кој укажува на неверство во идните врски. Во основа, ако партнерите претходно изневерувале, многу е поголема шансата тоа повторно да го сторат.

Значи, ако партнерите изневериле во првата врска некој со кој не биле во брак, уште поголема е веројатноста дека ќе изневерат во втората врска дури и ако се во брак.

Иако оваа студија е помала во однос на бројот на учесници и потребни се понатамошни истражувања, научниците се надеваат дека истата ќе помогне во спречување на сериско неверство во врските.

реклама
Мразот на Антарктикот се топи со алармантна брзина

Мразот на Антарктикот се топи со алармантна брзина

Read more
НАСА детектира силна експлозија на метеори

НАСА детектира силна експлозија на метеори

Read more
Новогодишна елка од луѓе за Гинисов рекорд на плоштад „Македонија“

Новогодишна елка од луѓе за Гинисов рекорд на плоштад „Македонија“

Read more
Терапијата на двата лека дава резултати, но најтешката форма на коронавирусот тешко се третира

Терапијата на двата лека дава резултати, но најтешката форма на коронавирусот тешко се третира

Read more

Љубов и секс

CAT техника - сигурен пат до женски оргазам

Read more

Меѓународниот ден на жената и Г- точката

Read more

Едноставен потег што може да ви ја спаси врската

Read more

Пасивно-агресивно однесување во врската: Рецепт за катастрофа

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

Жените кои го променија светот

Читај повеќе

CAT техника - сигурен пат до женски оргазам

Читај повеќе
  • play_arrow

Човекот кој остана во близина на Фукушима за да спасува мачки

Читај повеќе

Пациентите по COVID-19 страдаат од посттрауматско нарушување, анксиозност и кошмари

Читај повеќе

Британците збеснаа поради интервјуто на Меган и Хари: Ова е предавство

Читај повеќе

Додека локалците умираат во болниците, туризмот „цвета“ и покрај пандемијата

Читај повеќе

Д-р Фаучи: Без маски во друштво? Само ако сите се вакцинирани

Читај повеќе

Март ќе биде тежок месец за овие три хороскопски знаци

Читај повеќе
  • play_arrow

Први во светот: Норвешка ќе гради тунел за бродови

Читај повеќе