Што ви се случува во телото кога редовно прескокнувате оброци?

А.С.
/ 21.05.2023 / 14:07

Многу луѓе кои се обидуваат да ги изгубат вишокот килограми знаат како свесно да прескокнуваат оброци.

Иако ова не е нужно опасно ако се случува повремено, ако имаме навика почесто да прескокнуваме оброци, последиците не се воопшто безопасни.

Така барем тврди Анастасиос Микроулис, основач и директор на клиниката Ideal Health Center во Њујорк, кој за порталот Best Life откри што се случува во нашето тело ако редовно прескокнуваме оброци.

„Редовното прескокнување оброци, особено во комбинација со ограничување на калории, може да има значително влијание врз вашата физичка и ментална благосостојба. Имено, кога прескокнувате оброци, вашето тело е лишено од есенцијални макро и микронутриенти потребни за правилно функционирање. Ова може да доведе до на различни симптоми, физички и психолошки“, предупредува Микроулис.

Тоа, вели тој, ги подразбира следните промени:

  • чувство на хроничен замор
  • лошо расположение
  • зголемен апетит
  • прејадување
  • тешко одржување на саканата телесна тежина.
реклама

Два знака од Зодијакот цел јуни ќе имаат поволен финансиски период

Read more

Скандалозно исфрлен фоторепортер од Ролан Гарос

Read more

За една ноќ во Скопје 13 уапсени поради поседување дрога, меѓу нив и малолетник

Read more

Олово, кадмиум и арсен се пронајдени во домат и крставица на македонскиот пазар

Read more

Фит

Храна што ќе ви помогне да го стопите салото на стомакот

Read more

Како да излезете од магепсаниот круг на диети и дебелеење?

Read more

4 вежби без опрема што ќе ви го трансформираат целото тело за само 4 недели

Read more

На што се должи неверојатната трансформација на Џеф Безос?

Read more
 

Магазин

Два знака од Зодијакот цел јуни ќе имаат поволен финансиски период

Читај повеќе

Докопан во сос од бело вино и сенф

Читај повеќе

Правна држава е ова

Читај повеќе

Мечка влегла во пекара, ги исплашила вработените и изела 60 колачи

Читај повеќе

Шненокле - едноставен десерт со 5 состојки што ги имате дома

Читај повеќе

Соборен интересен рекорд: Flight Radar објави колку авиони имало на небото во еден ден

Читај повеќе
  • play_arrow

Некој меѓу нас не е наш...

Читај повеќе

Зошто мажот не се одлучува на брак, иако е заљубен?

Читај повеќе

Секое лето различен цвет: Трик за хортензиите магично да менуваат боја

Читај повеќе