Што значи буквата i во зборот iPhone?

Во 1998 година Стив Џобс го претстави iMac, првиот уред на Apple воопшто, со сега универзално популарниот префикс i.

Малата буква i пред повеќето производи на Apple стана толку препознатлива што сега речиси никој веќе не обрнува внимание на неа, а уште помалку луѓе знаат што всушност значи.

Дали некогаш сте се запрашале што навистина значи префиксот i?

Обично луѓето претпоставуваат дека тоа значи inteligent или irreplaceable (интелигентен или незаменлив), а некои дури помислиле дека i значи „мој телефон“ (i - ај, како „јас“), но тоа не е така.

Идејата на Џобс беше едноставна - i го означува она за што повеќето луѓе ќе користат персонален компјутер, а тоа е интернетот.

Тоа објаснување сепак не беше завршено, па Џобс подоцна откри што друго значи i, а всушност не е само еден збор, туку дури пет од нив, кои го симболизираат целиот идентитет на неговата компанија.

Имено, тој рече дека буквата i ги означува зборовите: „индивидуалност, инструкции, информации и инспирација“. Тој исто така мистериозно рече дека всушност „нема официјално значење“, алудирајќи на тоа потенцијално да значи „лична заменка“ и „упатство“ за образовни цели.

Компанијата набрзо почна да го користи тоа познато i во речиси секој производ, од софтверот iTools до хардверите, вклучувајќи го и iPod, и на крајот го добивме iPhone.

Денес, добро познатиот префикс е заштитен знак на Apple, иако постепено се укинува со најновите производи, како што се Apple TV и Apple Watch.

Во секој случај, тешко дека некој во блиска иднина ќе го поврзе малото i пред името на производот со нешто друго освен производите на Apple.

Тагови
реклама

Месечен хороскоп за април: Три знака ќе имаат животен пресврт

Read more

Том Хенкс со години се бори со тешка болест која ја добил поради улога

Read more

Зошто Германија и Јапонија сериозно се вооружуваат?

Read more

Пресврт - iOS 17 ги носи најбараните функции на iPhone

Read more

Интернет

Се гаси уште еден пиратски сајт за симнување

Read more

Среќен роденден Twitter: Што пишува во првиот твит објавен пред точно 17 години?

Read more

Како најдобро да се заштитите кога купувате онлајн?

Read more

Како да ги решите проблемите со Wi-Fi конекцијата?

Read more
 

Гик

Пресврт - iOS 17 ги носи најбараните функции на iPhone

Читај повеќе
  • filter

Јапонски лендер испрати одлична фотографија од орбитата на Месечината

Читај повеќе

Пет планети ќе парадираат на небото неделава: Редок феномен ќе биде видлив од Земјата

Читај повеќе
  • filter

Oткриени повеќе од 2.000 мумифицирани глави на овни во чест на најмоќниот фараон

Читај повеќе

Ватикан ѝ врати на Грција делови од Партенон стари повеќе од 2.000 години

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Electric Dream - графиката никогаш не изгледала толку реално

Читај повеќе

Нови изуми носат нови ветришта: Ќе можеме ли да ја одложиме смртта со помош на технологијата?

Читај повеќе

Бил Гејтс загрижен за вештачката интелигенција

Читај повеќе

Руска компанија претстави конкурент на ChatGPT

Читај повеќе