Што значи сиромаштија во богатата Германија?

Германија е богата земја, но статистиката неуморно открива колку од нејзините жители едвај преживуваат.

Според официјалните податоци од четвртокот, околу 13 милиони луѓе, или 15,8 отсто од граѓаните во Германија живееле во сиромаштија во 2021 година.

Федералното биро за статистика во категоријата ранливи ги става граѓаните со заработка помала од 60 проценти од просечната. Уделот на таа група во населението остана практично непроменет од претходната година, но состојбата сè уште се влошува.

Просечниот нето приход на самец во 2021 година бил 15.009 евра или 1.251 евро месечно, а за брачен пар со две деца под 14 години изнесувал 31.520 евра годишно или 2.627 евра месечно.

Сиромаштијата повеќе им се заканува на жените отколку на мажите, со 16,5 односно 15,1 отсто. Истовремено, ризикот се зголемува со возраста, па така кај постарите од 65 години, загрозени се 21 отсто од жените и 17,4 отсто од мажите.

Институтот тоа го припишува на помалите пензии за жените, најчесто поради прекини во работниот стаж поради растењето деца и слично.

Децата и младите сè уште повеќе изложени на сиромаштија со 16,2 отсто, а најлошо проаѓаат самохраните родители и семејствата со повеќе од две деца, со учество од 26,6 односно 23,6 отсто. Најголем удел меѓу сиромашните во Германија и натаму имаат самците, со 26,8 отсто.

Меѓу невработените, речиси половина, 47 отсто од нив, се на или под прагот на сиромаштија, како и една петтина од пензионерите.

„Сувопарните бројки не ја пренесуваат драматичноста на ситуацијата“, вели професорката по социјално право Ен Ленз. „Сиромаштијата многу потешко ги погодува оние кои веќе имале малку.“

Луѓето со ниски примања веќе мораа да одвојат голем дел за домување, сметки и храна и немаа простор каде повеќе да се стискаат, на пример со откажување од одење во ресторан или на одмор, рече Лензе.

Притоа, по правило живеат во лошо изградени станови и несразмерно голем дел од заработката трошат на парно. Инфлацијата само ќе ја влоши ситуацијата и „луѓето лесно можат да се лизнат под границата на преживување“, предупреди професорката.

реклама

НАЈДИ МЕ - Систем за рано предупредување за исчезнати деца во Македонија

Read more

Како правилно се јаде јапонско јаболко?

Read more

Ибра: Имам толку многу пари, а брат ми не успеав да го спасам

Read more

Ретрограден Меркур им ги враќа бившите на 4 хороскопски знаци

Read more

Свет

Путин испрати предупредување до Западот

Read more

Естонија, Латвија и Литванија ќе го бојкотираат состанокот на ОБСЕ во Скопје поради Русија

Read more

Поради Лавров: Украинскиот министер Кулеба не доаѓа на состанокот на ОБСЕ во Скопје

Read more

Северна Кореја: Со шпионски сателит направивме детални снимки на Белата куќа и Пентагон

Read more
 

Вести

Јавниот превоз утре и задутре со изменет режим

Читај повеќе
  • play_arrow

Левица: Трамвај наместо БРТ на Шилегов, конечни место половични решенија

Читај повеќе

Путин испрати предупредување до Западот

Читај повеќе

Комуналците од Тетово излегоа на штрајк поради неисплатени плати

Читај повеќе

Посебен режим на сообраќај на 29 и 30 ноември во Скопје

Читај повеќе

Се продава легендарниот хотел Славија во Белград

Читај повеќе

Амбулантите и болниците ќе работат за време на министерскиот состанок на ОБСЕ

Читај повеќе

Во Белград градски автобус се преполови буквално па половина

Читај повеќе

Естонија, Латвија и Литванија ќе го бојкотираат состанокот на ОБСЕ во Скопје поради Русија

Читај повеќе