Шведска испрати брод за да го испита истекувањето на Северен поток

Шведска испрати нуркачки брод на местото на минатонеделната експлозија на гасоводите Северен поток 1 и 2 во Балтичко Море за да го истражи инцидентот што го оневозможи транспортот на руски гас преку таа рута.

Европските власти се сомневаат дека експлозијата во близина на шведските и данските води е саботажа, што Москва набрзо се обиде да ја препише на Западот, посочувајќи дека САД имаат корист од тоа.

„Крајбрежната стража е одговорна за мисијата, но ние ги поддржуваме со единици. Ќе го именуваме само ХМС Белос, кој е спасувачка подморница и брод за нуркање“, изјави  портпаролот на шведската морнарица Џими Адамсон.

Шведската крајбрежна стража соопшти дека „Северен поток 1“ престанал да тече, но резултатите од прелетот сугерираат дека гасот сè уште тече од „Северен поток 2“ и излегува на површината во радиус од 30 метри.

Кремљ повторно обвини дека Западот е виновен за експлозијата, порачувајќи дека САД поради тоа би можеле да ја зголемат продажбата и цената на својот течен гас.

Вашингтон остро негира каква било вмешаност.

Европските земји се сомневаат во саботажа, но одбија да кажат кој стои зад тоа.

Северен поток 2, кој ги поврзува Русија и Германија, никогаш не бил оперативен. 

реклама

Исплива видео со Ивана Кнол од 2016: Како изгледаше порано „огнената“ Хрватка?

Read more

Кака: Роналдо е само дебел човек на улица во Бразил

Read more

„Тотален хаос“ во гигафабриката на Tesla во Берлин

Read more

Од полноќ поголемо намалување на цените на горивата

Read more

Свет

Уапсени четири лица под сомнеж за корупција во Европскиот парламент

Read more

Платениците на Вагнер се приклучија во безмилосната борба за Бахмут

Read more

Моментот кога кошаркарката Грајнер беше разменета за рускиот „трговец на смртта“

Read more

Екстремизмот во германската војска може да стане проблем за цела Европа

Read more
 

Вести

Приведени двајца насилници кои нападнале скопјанец

Читај повеќе

Уапсени четири лица под сомнеж за корупција во Европскиот парламент

Читај повеќе

Наташа Габер-Дaмјановска реизбрана за директор на Академијата за судии и јавни обвинители

Читај повеќе

Платениците на Вагнер се приклучија во безмилосната борба за Бахмут

Читај повеќе

Ќе се дише ли зимава?

Читај повеќе

АХВ: Регистрирана афиканска чума во одгледувалиште во кумановското село Тромеѓа

Читај повеќе

Одбиени уште 26 амандмани на Предлог-буџетот за 2023 година

Читај повеќе

Лажни и денешните дојави за бомби во Скопје

Читај повеќе
  • play_arrow

Моментот кога кошаркарката Грајнер беше разменета за рускиот „трговец на смртта“

Читај повеќе