Шведска призна дека требало да воведат рестриктивни мерки

Главниот шведски епидемиолог Андерс Тегнел, кој е застапник на стратегијата да не се затвори земјата поради пандемијата на новиот коронавирус, денеска призна дека требало да бидат воведени рестриктивни мерки со цел да се спречи ширењето на COVID-19.

Тегнел изминатите месеци го бранеше својот пристап како одржлив, истовремено критикувајќи ги другите земји поради нивните престроги рестриктивни мерки.

Тој во интервју за Шведското радио се согласи со водителот дека премногу луѓе починале во земјата.

– Сега кога би се соочиле со истата болест, со она што денес го знаеме, мислам дека би биле меѓу она што го направи Шведска и она што го спроведе остатокот од светот, нагласи Тегнел.

Шведска има највисока стапка на морталитет по глава на жител од COVID-19 во светот. Во таа држава починаа над 4.400 луѓе, додека во соседните Норвешка, Данска и Финска има по околу 600 смртни случаи.

реклама

Протести во Белград поради враќањето на полицискиот час, полицијата употреби солзавец

Read more

Родителите на деца кои одат во училиште да се вратат на работа, одлучи Владата

Read more

Како паметно да одговорите на навреда?

Read more

Витаминот Д и коронавирусот - Вистинска или залудна надеж?

Read more

Свет

Познати личности бараат отстранување на спомениците на Конфедерацијата

Read more

Топлес протест против Макрон во Париз

Read more

Жаир Болсонаро позитивен на COVID-19

Read more

Уапсени 28 членови на клан поврзан со мафијата Камора

Read more

Вести

  • play_arrow

Драматични сцени во Белград: Солзавец, насилство и запалени контејнери

Читај повеќе

Познати личности бараат отстранување на спомениците на Конфедерацијата

Читај повеќе

Комисијата за заразни болести: Влез во земјава само со ПСР тест за граѓаните на Србија, Косово, БиХ и Црна Гора

Читај повеќе

На полноќ завршува пријавувањето за гласање на лицата со COVID-19, болните и немоќните

Читај повеќе

Симулација на безбедно гласање со примена на сите здравствени мерки и препораки

Читај повеќе

Од денеска сончево без врнежи

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Протести во Белград поради враќањето на полицискиот час, полицијата употреби солзавец

Читај повеќе
  • filter

Топлес протест против Макрон во Париз

Читај повеќе
  • play_arrow

Вучиќ: Од петок полициски час, ситуацијата во Белград е алармантна

Читај повеќе