Signal, WhatsApp или Telegram: Која е најбезбедна апликација?

Постојат клучни разлики во безбедноста на заштитата на податоците во популарните апликации за пораки.

Ако се двоумите помеѓу Signal, WhatsApp и Telegram за безбедна размена на пораки, воопшто не си го трошете времето со ништо друго освен Signal.

Тука не зборуваме за тоа која апликација има поубави карактеристики и повеќе опции за звук или која е најлесна за употреба, туку станува збор строго за заштита на приватноста. Ако ова е она што го барате, ништо не е подобро од Signal.

Signal
 • не собира податоци, го бара само вашиот телефонски број
 • бесплатна е, нема реклами и е финансирана од непрофитната Signal Foundation
 • целосно е open-source
 • користи Signal Protocol енкрипција
Telegram
 • податоци поврзани со вас: име, телефонски број, контакти, кориснички ID
 • бесплатна е, отворено известува дека има Ad Platform и премиум верзија, финансирана е главно од основачот
 • делумно е open-source
 • користи MTProto енкрипција
WhatsApp
 • податоци поврзани со вас: премногу за да се наведат во една листа (види ТУКА)
 • бесплатна е, бизнис верзијата е достапна бесплатно, ја финансира Facebook
 • не е open-source, освен енкрипцијата
 • користи Signal Protocol енкрипција

Signal, Telegram и WhatsApp користат end-to-end енкрипција во некој дел од нивната апликација што значи дека ако некој ги пресретне вашите пораки тие ќе бидат шифрирани и нечитливи.

Тоа исто така значи дека луѓето кои работат за која било компанија што ги лансираше овие апликации не можат да видат ниту една од вашите пораки кога комуницираат со друг корисник. Ова ја спречува и полицијата и кој било друг да ги чита вашите пораки, дури и ако се пресретнати, што се случува почесто отколку што многумина мислат.

Тагови
реклама

Бајден го прекрши кралскиот протокол на средбата со Елизабета Втора

Read more

Путин: Бајден е радикално различен од Трамп

Read more

Колку често жените сакаат да водат љубов?

Read more

Ким Џонг Ун: Северна Кореја е на готовс

Read more

Софтвер

Предупредување: Корисниците на Word и Outlook мора веднаш да го ажурираат својот компјутер

Read more

Зошто треба да го избришете FB Messenger?

Read more

Apple ќе може да лоцира исклучен или ресетиран iPhone со iOS 15

Read more

Monterey ќе биде новата верзија на macOS

Read more
 

Гик

Предупредување: Корисниците на Word и Outlook мора веднаш да го ажурираат својот компјутер

Читај повеќе
 • play_arrow

Роботско куче што можете да си го дозволите - што сѐ може да направи?

Читај повеќе
 • play_arrow

Epic Games ја подарува акционата авантура Control вредна 30 долари

Читај повеќе
 • play_arrow

Топ 10 нови видеоигри во јуни 2021

Читај повеќе
 • filter

Објавени фотографии од кинескиот ровер на Марс

Читај повеќе
 • filter

OnePlus го претстави смартфонот Nord CE, пристигнува во Европа

Читај повеќе
 • play_arrow

Sony претстави професионален дрон вреден 9.000 долари

Читај повеќе
 • filter

Археолози најдоа кокошкино јајце старо 1.000 години во септичка јама

Читај повеќе

Зошто треба да го избришете FB Messenger?

Читај повеќе