Силите на либиската Влада влегоа во последното упориште на генералот Хафтар

Силите под команда на меѓународно призната либиска Влада денеска соопштија дека влегле во градот Тархун, кај Триполи, последното големо упориште на генералот Халифа Хафтар, со што заврши 14-месечна офанзива на неговата Либиска национална армија (ЛНА) врз престолнината.

Британските медиуми пренесуваат дека засега нема коментари од ЛНА дали нејзините единици сѐ уште се наоѓаат во овој град, само еден ден откако беа протерани и од последните позиции што ги држеа во Триполи.

Во текот на изминатите неколку недели, силите на меѓународно признатата Влада на национално единство извојуваа серија победи со помош на Турција.

Според извештајот на оперативниот штаб на Владата на Националното единство, владините сили стигнале во центарот на градот Тархун, откако во него влегле од четири страни.

Британските медиуми потсетуваат дека конфликтот во Либија ни од далеку не е завршен, бидејќи ЛНА, за која се вели дека е поддржана од Русија, Обединетите Арапски Емирати и Египет, продолжува да го контролира источниот дел на земјата, каде има воспоставено паралелна администрација, како и голем дел од јужните региони на земјата, каде се наоѓаат главните нафтени полиња.

Тагови
реклама

Протести во Белград поради враќањето на полицискиот час, полицијата употреби солзавец

Read more

Родителите на деца кои одат во училиште да се вратат на работа, одлучи Владата

Read more

Како паметно да одговорите на навреда?

Read more

Витаминот Д и коронавирусот - Вистинска или залудна надеж?

Read more

Свет

Познати личности бараат отстранување на спомениците на Конфедерацијата

Read more

Топлес протест против Макрон во Париз

Read more

Жаир Болсонаро позитивен на COVID-19

Read more

Уапсени 28 членови на клан поврзан со мафијата Камора

Read more

Вести

Познати личности бараат отстранување на спомениците на Конфедерацијата

Читај повеќе

Комисијата за заразни болести: Влез во земјава само со ПСР тест за граѓаните на Србија, Косово, БиХ и Црна Гора

Читај повеќе

На полноќ завршува пријавувањето за гласање на лицата со COVID-19, болните и немоќните

Читај повеќе

Симулација на безбедно гласање со примена на сите здравствени мерки и препораки

Читај повеќе

Од денеска сончево без врнежи

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Протести во Белград поради враќањето на полицискиот час, полицијата употреби солзавец

Читај повеќе
  • filter

Топлес протест против Макрон во Париз

Читај повеќе
  • play_arrow

Вучиќ: Од петок полициски час, ситуацијата во Белград е алармантна

Читај повеќе

Каква е состојбата со COVID-19 во регионот?

Читај повеќе