УЕФА ЛИГА НА ШАМПИОНИ 2021/22

Симeоне објасни зошто „ја здувна“ наместо да се поздрави со Клоп

Веднаш по последниот свиреж на вчерашниот натпревар, Диего Симеоне трчаше кон тунелот без да му честита на својот колега за победата, а сето тоа убаво сите го видоа на директниот пренос.

Ливерпул синоќа оствари важна победа од 3:2 на гостувањето во Мадрид кај Атлетико, иако домашните успеаја да се вратат во игра по негативата од 0:2. Потоа од пенал Мохамед Салах го постигна победничкиот гол, а тимот на Симеоне беше и со играч помалку поради исклучувањето на Антоан Гризман поради груб фаул. Згора на тоа, имаше ситуација во која домаќините бараа пенал, но не им беше досуден.

Она што на сите им падна в очи беше реакцијата на предводникот на Атлетико, Диего Симеоне, кој по натпреварот наместо да се поздрави со својот колега Јирген Клоп, како што е традиција, веднаш почна да трча кон тунелот, а Германецот викаше по него.

„Не ни се допаѓа тоа, но да, ситуацијата е јасна. Сакав да се ракувам со него. Неговата реакција, како и мојата, не беше во ред, но двајцата бевме емотивни. Наредниот пат кога ќе се видиме дефинитивно ќе се поздравиме. Ништо страшно. Тој беше изнервиран, не поради мене, туку поради натпреварот. Нема ништо друго“, рече Клоп за постапката на Симеоне, а и за неговите викотници по него.

Remote video URL

„Никогаш не се ракувам по натпреварите бидејќи не ми се допаѓа тоа. Не е здраво ниту за тој што победува, ниту за тој што губи. Јас така го гледам тоа. Но, сега кога ќе го видам ќе се поздравам со него без проблем“, објасни Симеоне кој отсекогаш важел за посебен карактер.

Шанса за ракување ќе имаат веќе наредното коло кога повторно се среќаваат нивните два тима, но овој пат во Ливерпул на 3 ноември.

реклама

Предупредувачки знаци дека црниот дроб ви е полн со токсини

Read more

Промашување на векот: Најголемиот трговски центар во светот зјае празен

Read more

Што ви се случува во телото откако ќе земете „вијагра“?

Read more

Колку сексуални партнери пред вас се „премногу“?

Read more

Фудбал

Манчини: Многу тешка жрепка за нас

Read more

Милевски: Италија е фаворит, но за исходот ќе се прашуваме и ние

Read more

Италија противник на македонските фудбалери во мундијалскиот бараж

Read more

Холанд по 5 недели се враќа на теренот

Read more
 

Спорт

Манчини: Многу тешка жрепка за нас

Читај повеќе

Милевски: Италија е фаворит, но за исходот ќе се прашуваме и ние

Читај повеќе

Италија противник на македонските фудбалери во мундијалскиот бараж

Читај повеќе

ЕХФ: Само вакцинирани ракометари на ЕУРО 2022

Читај повеќе

Холанд по 5 недели се враќа на теренот

Читај повеќе
  • play_arrow

Конте за бламажата во Словенија: По три недели почнувам да ја разбирам ситуацијата во Тотенхем

Читај повеќе

Каде да се гледа мундијалската жрепка?

Читај повеќе

Tриесет години затвор за поранешниот претседател на Бразилскиот олимписки комитет

Читај повеќе
  • play_arrow

Објавено видео на кое Роналдо урла по играчите на Јуве: Играме како го*на

Читај повеќе