Симптоми на дијабетес кои лесно поминуваат незабележани

Дијабетесот е сериозна и обично доживотна состојба која предизвикува нивото на шеќер во крвта да биде превисоко.

Иако не е точно познато што предизвикува дијабетес тип 1, кај пациентите со тип 2, болеста често се поврзува со фактори како што се прекумерна тежина и недоволно вежбање. Сепак, состојбата може да биде поврзана и со семејна историја на болеста.

Како и со секоја друга состојба или болест, колку побрзо ги забележиме симптомите на дијабетес, толку побрзо можеме да побараме медицинска помош. Имајќи го ова на ум, д-р Доналд Грант сподели некои вообичаени здравствени индикатори за дијабетес.

„Разбирањето дали имате дијабетес рано е од клучно значење за спречување на понатамошни здравствени компликации. Исто така е важно да се следи здравјето воопшто и да се обезбеди подобар квалитет на живот за заболените. За жал, дијабетесот може да биде исклучително тежок да се открие и често не сите се лекуваат додека понатамошна здравствена компликација не ја објави состојбата“, вели тој.

Способноста да се препознаат потенцијалните симптоми е ефикасен начин за рано откривање на состојбата.

Сепак, многу луѓе не се сигурни на кои знаци треба да внимаваат. Затоа, д-р Грант ги издвои следните симптоми: често мокрење, заматен вид, ненадејно драматично губење на тежината и зголемен апетит или жед.

„Покрај вообичаените показатели дека можеби имате дијабетес, состојбата може да се крие и зад други здравствени компликации, како што се еректилна дисфункција, габични инфекции или интензивни главоболки. Овие здравствени проблеми го отежнуваат откривањето на дијабетесот во некои случаи, затоа препорачувам да побарате стручен совет доколку страдате од некакви симптоми на оваа состојба“, заклучи докторот.

Тагови
реклама

Пијте го пред спиење: Напиток што го намалува шеќерот и помага при слабеење

Read more

Зошто на ЕУРО нема натпревар за 3. место? УЕФА даде објаснување

Read more

Почна сезоната на храна што го намалува ризикот од катаракта и до 43%

Read more

Трик за разладување на домот и обезбедување пријатен сон

Read more

Здравје

Кои чекори треба да ги преземете ако ве допре медуза?

Read more

Почна сезоната на храна што го намалува ризикот од катаракта и до 43%

Read more

Кардиолог откри 10 критични симптоми на срцеви болести кои не треба да ги игнорирате

Read more

Трите најдобри додатоци за здрави црева, според нутриционист

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

Иранска реклама од 70-тите

Читај повеќе

Четири намирници кои всушност ви помагаат да изгубите тежина

Читај повеќе
  • play_arrow

Неколку совети за безбедност ако одите во Барселона

Читај повеќе
  • play_arrow

Кои чекори треба да ги преземете ако ве допре медуза?

Читај повеќе

Благодарение на еден трик засадените домати ќе имаат повкусни и поголеми плодови

Читај повеќе

Уран и Марс носат проблеми: Астро прогноза до крајот на јули

Читај повеќе

Пијте го пред спиење: Напиток што го намалува шеќерот и помага при слабеење

Читај повеќе

Како Холанѓаните станаа највисоката нација во светот?

Читај повеќе
  • filter

За прв пат достапен дел од Бакингемската палата за посетители: Koja е цената за влез?

Читај повеќе