ЛЕТНИ ОЛИМПИСКИ ИГРИ ТОКИО 2020

Сите очи во Токио денеска беа вперени во Русинката Ангелина

Рускиот гимнастичарки тим денеска го освои златото на Олимписките игри во Токио. Финалето го одбележа повлекувањето на најдобрата Американка во светот, Симон Бајлс, поради повреда.

Русинките во состав Анџелина Мелњикова, Владислава Уразова, Викторија Лустунова и Лилија Ахаимова, го искористија отсуството на Симон Бајлс и со одличен учинок го освоија златото. Американките претходно имаа освоено злато на Олимписките игри двапати, а Русинките освоија сребро, но сега ги заменија своите места на подиумот и од денес благодарение на Ангелина и нејзините колешки се олимписки шампиони.

Тимот го водеше токму Ангелина, која пред десет дена наполни 21 година. Со неодамнешното пензионирање на некои руски гимнастичарки, Мелњикова е „ветеранка“ во рускиот тим и нејзината улога беше да го води тимот со своето искуство.

„Тоа е голема одговорност затоа што девојчињата се многу млади. Се сеќавам на 16 години, бев многу исплашена пред настапот, пред да ја почнам вежбата. Многу е тешко кога имате 16 години. Да, чувствувам одговорност и кон нив, да ги смирам и да не создавам дополнителен стрес во тимската конкуренција“, рече таа во пресрет на Олимписките игри во Токио.

Таа ја имаше својата прва професионална сезона пред пет години. Ангелина веднаш го освои рускиот шампионат и рускиот куп.

Таа се подготвуваше за Олимписките игри во Рио со многу надеж, но се повреди, само една недела пред почетокот на натпреварувањето. Токму тоа ѝ беше во мислите пред овие игри во Токио.

„Се сеќавам кога влегов на подиумот во Рио за време на квалификациите. Влегов, погледнав нагоре и видов многу луѓе на трибините. Не беше пријатно за мене, бидејќи никогаш порано не сум настапувала и не сум се натпреварувала пред толку многу луѓе“, искрена е Ангелина.

Таа знаеше дека нема да има толку многу луѓе во Токио поради мерките и пандемијата.

„Знам дека атмосферата и амбиентот ќе бидат различни, но заклучокот е еден: ‘Не плаши се’“, рече таа во пресрет на натпреварот.

 

Ангелина вели дека во Токио се чувствувала како сосема друга личност отколку во Рио. Лекцијата се исплатеше, таа од тогаш ја трансформира својата гимнастика, освојувајќи три медали на Светските првенства во 2019 година.

„Благодарение на искуството, знам како да се подготвам, колку треба да направам пред натпреварот, почнувам да го чувствувам своето тело 100 проценти“, вели Ангелина.

Таа сè уште се сеќава на солзите од Рио и признава дека ѝ е тешко да ги контролира своите емоции, бидејќи е многу емотивна девојка.

 

„Мислам дека пред да одам на натпреварот во Токио ќе бидам позагрижена отколку да беше обичен натпревар. А можеби ќе бидам помалку под стрес, бидејќи ќе знам дека е крај и дека нема што да изгубам. И во двата случаи, имам само еден избор: Да излезам и да го направам тоа што треба да го направам“, рече убавицата во која денеска беа вперени сите очи на ЛОИ, не само поради нејзината убавина, туку и поради одлично одиграната улога на вистински лидер.

И тоа беше тоа - заедно со девојките од тимот, таа го освои големиот златен медал.

Тагови
реклама

Откритие што менува сѐ: Човечки стапалки стари 23.000 години најдени во Ново Мексико

Read more

Го „уби“ Куман со поглед - младиот Пуиг ги освои фановите на Барса

Read more

Како за 5 секунди да откриете дали месото е свежо?

Read more

Филипче: Од средината на октомври нова мерка - ќе може да функционираат само целосно вакцинирани граѓани

Read more

Останати спортови

Авганистанските одбојкарки се кријат од талибанците, една беше убиена минатиот месец

Read more

Италијански боксер величеше нацизам во рингот

Read more

Боксерот Пакјао ќе се кандидира за претседател на Филипини

Read more

Италија ја победи Словенија во финалето на Европското првенство во одбојка

Read more
 

Спорт

Со благослов на ФИФА Ракип ќе го облече дресот со сонцето

Читај повеќе

Гасп: На Интер не му фали Лукаку, Аталанта не е кандидат за Скудетото

Читај повеќе

Кој е Ханибал, новиот Пол Сколс?

Читај повеќе
  • play_arrow

Го „уби“ Куман со поглед - младиот Пуиг ги освои фановите на Барса

Читај повеќе

Авганистанските одбојкарки се кријат од талибанците, една беше убиена минатиот месец

Читај повеќе

Куман: Меси беше тиранин на тренинзи, ги фрлаше во сенка сите соиграчи

Читај повеќе

УЕФА го утврди терминот за дуелот на Шкендија во младинската ЛШ

Читај повеќе
  • play_arrow

Манго фармерот кој ги освои фудбалските љубители

Читај повеќе

Формула 1 ќе го напушти четиридневниот формат на ГН на Монако

Читај повеќе