Сивите китови изумираат во Тихиот Океан поради глад

Во истражување на научници од данскиот Универзитет Архус е наведено дека сивите китови изумираат во Тихиот Океан поради глад, односно недостаток на плен. Како дополнителен фактор на оваа ситуација придонесува и загревањето на Арктикот.

Сè започна во 2019 година кога беа забележани 378 загинати сиви китови кои припаѓале на популацијата на источниот дел на Пацифик. Многу е поголем бројот на оние кои не се регистрирани, додека во тешка ситуација се пронајдени многу сиви китови.

Научниците стравуваат дека трендот на изумирање на китовите ќе продолжи и оваа година. Гладот е само фактор кој придонесува за тоа.

Секој јануари китовите мигрираат јужно од Беринговото Море и доаѓаат во водите на Јужна Калифорнија и Мексико, каде се размножуваат. Првото истражување за сивите китови е објавено во периодот меѓу 1977 година и 1982 година во Мексико.

Откако по 2019 година започна ново истражување, забележано е влошување на состојбата со сивите китови, како и намалување во размножувањето.

Тагови
реклама

Приватните превозници во петок ќе го блокираат Скопје со 200 автобуси

Read more

Пет застрашувачки пророштва на Баба Ванѓа за 2023 година

Read more

Дали беше паметно да оживееме древни вируси од сибирскиот вечен мраз?

Read more

Како киселата зелка го чува имунитетот?

Read more

Вести

Во кинески музеј изложени 20.000 јајца од диносауруси

Read more

Дали Apple ве следи веднаш штом ќе ја стартувате App Store?

Read more

Airplane mode заминува во историјата во Европа

Read more

НАСА објави фасцинантен поглед на Месечината

Read more
 

Гик

Во кинески музеј изложени 20.000 јајца од диносауруси

Читај повеќе

Дали беше паметно да оживееме древни вируси од сибирскиот вечен мраз?

Читај повеќе

Дали сте подготвени за нова тура бесплатни игри секој ден?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Гејмер направи симулатор за играње од Alfa Romeo

Читај повеќе

Дали Apple ве следи веднаш штом ќе ја стартувате App Store?

Читај повеќе

Airplane mode заминува во историјата во Европа

Читај повеќе

НАСА објави фасцинантен поглед на Месечината

Читај повеќе
  • play_arrow

Што е темна материја, а што темна енергија?

Читај повеќе

Rolls-Royce успешно тестираше авионски мотор на водороден погон

Читај повеќе