Skopje Street Food Festival - кулинарско уживање од 26 до 30 јуни

Во текот на пет дена, од 26 до 30 јуни, Скопје повторно ќе биде центар на кулинарското уживање.

Со почеток во 17 за време на работната недела и во 13 часот за време на викендот, Skopje Street Food Festival ќе биде отворен за посетители на добро познатата локација - паркингот на „Театар Комедија“.

Вкупно 16 изложувачи на храна ќе му понудат на Скопје исклучителна „улична храна“: Jojo's BBQ, Oljo's, Fat Kitchen, MUSTACAOS, Taco's Jam Mexican Street Food, Scoop Artisan Gelato, Радост|Radost, BubbleWafle's Skopje, Sweet Corner, DREN, Бистро Комедија, Jes Pasta, M's Street Food, Healtyish, 23 Mama & Dominos.

„Одговорни за забава ќе бидат бендовите и DJите – сигурни сме дека ќе биде супер! Фестивалот ќе го отворат дечките од Funky Fresh комуната, добро познатите DJ Гоце и DJ Чваре, па  продолжуваме со Flooder, во четврток ги слушаме Day Off The Next Generation – па го слушаме Double G , a во петок ги слушаме D.N.O – па продолжуваме со Bazel. Викендот е резервиран за South Park и Koko & In the Mood и Vaso“, велат организаторите.

Оттаму додаваат дека музиката на главната бина ќе трае до 23 часот, а потоа забавата продолжува на терасата на Бистро Комедија до 1 часот по полноќ.

На фестивалот ќе биде организирана и отворена и интереактивна работилница предводена од технолог по месо и месни преработки, Филип Илиевски. Тој в петок (28 јуни) од 19 до 20 часот ќе презентира како најдобро се изработува колбас во домашни услови.

„Влезот е бесплатен, добредојдени сте сите,  соберете ја екипата, семејството, партнерот или пак дојдете сами – ние сме таму, ќе биде вкусно по сите параметри! Предлагаме и претпочитуваме да ни дојдете со алтернативен или јавен превоз, така е повкусна храната, не губите време барајќи паркинг место и може да се испие и некоја пијачка плус“, апелираат организаторите.

реклама

Три најдобри протеини за здравo срце

Read more

Неделен хороскоп од 15 до 21 јули според руски астролог

Read more

Кој е идеалниот крвен притисок кон кој треба да се стремиме?

Read more

Се огласи Меланија Трамп: Монструм!

Read more

Живот

Кејт Мидлтон се појави на Вимблдон и ја одушеви публиката

Read more

Неделен хороскоп од 15 до 21 јули според руски астролог

Read more

Благодарение на еден трик засадените домати ќе имаат повкусни и поголеми плодови

Read more

Уран и Марс носат проблеми: Астро прогноза до крајот на јули

Read more
 

Магазин

  • play_arrow
  • filter

Кејт Мидлтон се појави на Вимблдон и ја одушеви публиката

Читај повеќе

Неделен хороскоп од 15 до 21 јули според руски астролог

Читај повеќе

Каде во светот жените имаат најбујни гради?

Читај повеќе

Три најдобри протеини за здравo срце

Читај повеќе
  • play_arrow

Вежба со која ќе топите масти и кога спиете

Читај повеќе

Што ни се случува во телото ако цел ден сме под клима?

Читај повеќе
  • filter

Која Џорџа Мелони си денес?

Читај повеќе

Кои пијалаци го замастуваат црниот дроб?

Читај повеќе

Кој е идеалниот крвен притисок кон кој треба да се стремиме?

Читај повеќе