Скоро половина од Американците веруваат дека диносаурусите сè уште постојат

Ново истражување покажа дека многу возрасни Американци сè уште веруваат дека диносаурусите шетаат по Земјата и се скриени во некој оддалечен дел од светот.

Истражувањето го спроведе филмското студио Boat Rocker Studios, кое наскоро ќе го објави цртаниот серијал „Dino Ranch“ на каналот Disney Junior, кој ќе биде наменет за деца од предучилишна возраст. Анкетирани беа 2.000 возрасни лица и се тестирало нивното знаење за овие праисториски суштества.

Истражувањата покажаа дека околу 40 проценти од американската популација верува дека диносаурусите исчезнале во период пред 2.000 до 10.000 години. Сепак, одамна е докажано дека тие исчезнале пред 66 милиони години. Околу 20 проценти од Американците веруваат дека изумреле пред само 100 години.

Околу 30 проценти од испитаниците веруваат дека диносаурусите и луѓето живееле на Земјата во исто време. Секоја четврта личност верува дека диносаурусите живееле во исто време со слоновите, иако науката потврди дека слоновите потекнуваат 10 милиони години по истребувањето на диносаурусите.

Приближно 54 проценти од испитаниците тврдат дека диносаурусите живееле само во Африка и Северна Америка. Според истражувањето, возрасните можат да именуваат околу 4 видови диносауруси, иако е познато дека ги имало илјадници. Како што се очекуваше, повеќето од нив го знаат Tyrannosaurus rex.

Нешто повеќе од една третина од луѓето се сеќаваа на Brontosaurus, кој стана популарен поради детскиот филм „A Land Before Time“. Сепак, 54 проценти не успеаја да ги именуваат диносаурусите Triceratop, кои исто така се појавија во наведениот филм.

Тагови
реклама

Беше еден од најплатените актери во Холивуд, банкротира купувајќи глупости

Read more

Били Ајлиш: Изгубив 100.000 следбеници поради моите големи гради

Read more

Цело време погрешно го полните телефонот, затоа батеријата кратко ви трае

Read more

Порно ѕвезда открива: Најчестата грешка кои сите ја прават во сексот

Read more

Чек дис аут

Фејл компилација на неделата

Read more

Зошто сината боја е ретка во природата?

Read more

Она кога некој ќе ги спои талибанците со најавната шпица на Friends

Read more

За влез во оваа земја не е потребен PCR тест, туку еколошка заклетва

Read more
 

Магазин

Кој најчесто заболува од долг ковид?

Читај повеќе

Топ 3 најздрави есенски намирници

Читај повеќе

Instagram убавица: Кара Дел Торо

Читај повеќе

Пет хороскопски знаци кои важат за најголеми заводници

Читај повеќе

Порно ѕвезда открива: Најчестата грешка кои сите ја прават во сексот

Читај повеќе

Науката има објаснување: Зошто некои деца не сакаат да јадат брокула?

Читај повеќе

Подобрете го имунитетот по природен пат со помош на овој пијалак

Читај повеќе

Секој пар минува низ пет фази во љубовта, третата е најтешка

Читај повеќе

Три хороскопски знаци на кои не треба да им верувате

Читај повеќе