Слабо НБА: Феникс изгубија од Аделаида среде Америка

НБА тим се посрамоти против екипа која минатата сезона во австралиското првенство (НБЛ) беше седма на табелата. 

Аделаида воопшто не се пласираше во плеј-офот таму, а сега оствари историска победа. Му успеа она што го направи Фенербахче во 2015 година кога го совлада Бруклин Нетс.

Колку сите веруваа во лесната и убедлива победа на Феникс Санс говори и податокот дека коефициентот на неа кај обложувалниците беше 1,01. На пример, квотата за победа на гостите беше 20. Веројатно не веруваа дека ќе можат да направат сензација, но на крајот успеаја. Ги предводеа Крег Рандал Втори со 35 поени (9/17 за тројки) и Роб Френкс со 32 (6/10 за тројки), додека на другата страна најдобри беа Камерон Пејн (23) и Деандре Ајтон (22). Девин Букер додаде 13, а Џок Лендејл 12 поени.

URL

Овој резултат е и потврда дека работите во Феникс не функционираат. Сопственикот на клубот Роберт Сарвер е суспендиран на една година и казнет со 10 милиони долари. Истрагата утврдила дека „тој на расна основа ги навредувал вработените и ги навредувал жените“. Поради сето ова тој реши да го продаде клубот и се очекува тоа да се случи наскоро. Утврдено е дека тој на бремена вработена во клубот ѝ рекол дека „нема да може да си ја врши работата како што треба кога ќе стане мајка“.

Тагови
реклама

Кошарка

Епски дуел: Дончиќ го надигра Кари и ја прекина црната серија на Далас

Read more

МЗТ Скопје и Магдевски се разделија

Read more

Пирова 50-ка на Кари, Далас и Денвер немоќни без Дончиќ и Јокиќ

Read more

Чудесна тројка на Дончиќ за победа на Маверикс

Read more
 

Спорт

Ема Радукану најдобро облечена тенисерка во светот

Читај повеќе

Германците во шок: Ова е срамота и целосна катастрофа

Читај повеќе

Најтажната фотографија од СП во Катар

Читај повеќе

Како изгледаше најлудата група во историјата на Светските првенства?

Читај повеќе

Голем расплет во групите Е и Ф: Хрватска против Белгија, Германците во незавидна ситуација

Читај повеќе
  • play_arrow

Меси го игнорираше Левандовски на теренот, ама се намуабетија после

Читај повеќе

Ова е последен Мундијал со извлекување групи: Следува револуција

Читај повеќе
  • play_arrow

Шчесни откри што се обложил со Меси пред пеналот

Читај повеќе

Стадионот на Шкупи суспендиран на 6 натпревари поради инцидентите со Шкендија

Читај повеќе