Словаците го изненадија светот и претставија летечки автомобил

Приказната за летачките автомобили е стара неколку децении, а последниве години станува сѐ поактуелна.

За разлика од некои други производители, оваа компанија е скоро бескомпромисна во однос на перформансите, но и на самиот изглед. Така, за разлика од некои ривали, од кои многу дури и не полетаа, овој концепт на летечки автомобил изгледа одлично.

Толку е интересен, што изгледа како да излегол од филм за Џејмс Бонд, а не од некоја словачка производна хала.

Зад проектот стојат Стефан Клајн и неговиот бренд Klein Vision. Креацијата има јасно име AirCar, а во видеото може да видите како може да се вози по пат, но и да лета во воздухот. Не му е потребно многу време за трансформација, само околу три минути. Во текот на целата постапка возачот е цело време во кабината, додека трансформација ја прави електрониката. Крилата се извлекуваат, а задниот крај телескопски се поместува наназад за да се зголеми трупот на авионот.

 

Точно, невозможно е целосно да се скрие двојната намена, но ќе признаете дека овој прототип изгледа далеку похармонично од она што го имаме видено досега на оваа тема.

Air Car докажа дека е употреблив, но сега треба и да добие сертификат. Тоа, за жал, е долготраен процес што одзема многу време и малку компании можат да си го дозволат.

Клајн вели дека возилото е долго 6,2 и широко 1,8 метри, што значи дека може да се паркира во конвенционална гаража.

Remote video URL
реклама

Бајден го прекрши кралскиот протокол на средбата со Елизабета Втора

Read more

Путин: Бајден е радикално различен од Трамп

Read more

Колку често жените сакаат да водат љубов?

Read more

Ким Џонг Ун: Северна Кореја е на готовс

Read more

Концепти

Светските автомобилски новинари го тестираат хиперспортскиот прототип на Римац

Read more

Кинеска компанија подготвува автомобил кој го прочистува воздухот

Read more

Electron Quasar: Хиперавтомобил кој ќе развива 2.300 КС

Read more

Пред светската премиера - објавени фотографии од Mercedes Ц класа

Read more
 

Автомобили

  • play_arrow
  • filter

Пристигна Tesla Model S Plaid со над 1.000 коњски сили

Читај повеќе

Honda со тизери го најави новиот Civic

Читај повеќе
  • play_arrow

Пристигна новиот Tesla Model S Plaid

Читај повеќе
  • filter

Познато кога ќе биде претставен новиот Nissan Z

Читај повеќе

Автомобилот Ford Escort на принцезата Дијана оди на аукција

Читај повеќе
  • play_arrow

Ковчези на тркала: Најлошите креш-тестови на сите времиња

Читај повеќе
  • filter

Wartburg P100 - „комунистичка авангарда“ која никогаш не виде бел ден

Читај повеќе
  • filter

Toyota го претстави новиот Land Cruiser

Читај повеќе
  • filter

Opel го претстави освежениот Grandland

Читај повеќе