ЕХФ ЕВРОПСКО ПРВЕНСТВО ВО РАКОМЕТ 2020

Словенија ја победи Португалија и остана во игра за полуфинале

Со одлично второ полувреме словенечките ракометари ја добија незгодната Португалија и ги задржаа шансите за пласман во полуфиналето.

Натпреварот почна неизвесно, се играше гол за гол, а на полувреме Португалците заминаа со гол предност, односно 15:14.

Второто полувреме продолжи во ист стил сѐ до оној момент кога Словенците израмнија на 19:19 и потоа го преземаа водството кое потоа само го зголемуваа за конечни 24:19.

Најефикасен на натпреварот беше Блаж Јанц кој постигна 7 голови, а неговите соиграчи Борут Мацковшек и Јуре Доленец по 6. Во противничкиот табор најефикасен беше Андре Гомеш со 6 голови.

Двајцата голмани забележаа двоцифрени интервенции. Анфреду Кинтана одбрани 15 удари, но од 43 шутеви, додека Клемен Ферлин бранеше 10 од 33.

Со оваа победа Словенија има 6 бодови, а во последното коло игра со фаворитот Норвешка. Ќе се надева и на кикс на Унгарија вечерва против Шведска бидејќи при евентуална делба на второто место ќе извиси Словенците кои во меѓусебниот дуел со Унгарија беа поразени.

реклама

Ракомет

Поради позитивни случаи на коронавирус, Голден Арт КЛ7 во изолација

Read more

Вардар изгуби на гостувањето кај Мешков Брест

Read more

Талески: Да ја отвориме новата сезона со позитивен резултат

Read more

Кастратовиќ по денешната жрепка: Го посакувавме Кринс, фаворити сме

Read more

Спорт

Одегард има корона, а пред три дена играше за Реал

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Фудбалерките со крпен тим торпедирани од Франција

Читај повеќе
  • play_arrow

Денвер го совлада Лејкерс и се врати во игра

Читај повеќе
  • play_arrow

Ова е тимот од најлошите трансфери на сезоната

Читај повеќе
  • play_arrow

Мората се врати во Јувентус, ќе зема 7,5 милиони евра по сезона

Читај повеќе
  • play_arrow

Алисон е голманот кој му ја прекина пенал серијата на Жоржињо

Читај повеќе

Властите открија: Суарес мамел на испитот по италијански јазик

Читај повеќе

Плејмејкерот на Работнички позитивен на COVID-19

Читај повеќе

Алтобели: Видал ви е топ, продајте го Ериксен, задржете ги Перишиќ и Наинголан

Читај повеќе