ЕХФ ЕВРОПСКО ПРВЕНСТВО ВО РАКОМЕТ 2020

Словенија ја победи Португалија и остана во игра за полуфинале

Со одлично второ полувреме словенечките ракометари ја добија незгодната Португалија и ги задржаа шансите за пласман во полуфиналето.

Натпреварот почна неизвесно, се играше гол за гол, а на полувреме Португалците заминаа со гол предност, односно 15:14.

Второто полувреме продолжи во ист стил сѐ до оној момент кога Словенците израмнија на 19:19 и потоа го преземаа водството кое потоа само го зголемуваа за конечни 24:19.

Најефикасен на натпреварот беше Блаж Јанц кој постигна 7 голови, а неговите соиграчи Борут Мацковшек и Јуре Доленец по 6. Во противничкиот табор најефикасен беше Андре Гомеш со 6 голови.

Двајцата голмани забележаа двоцифрени интервенции. Анфреду Кинтана одбрани 15 удари, но од 43 шутеви, додека Клемен Ферлин бранеше 10 од 33.

Со оваа победа Словенија има 6 бодови, а во последното коло игра со фаворитот Норвешка. Ќе се надева и на кикс на Унгарија вечерва против Шведска бидејќи при евентуална делба на второто место ќе извиси Словенците кои во меѓусебниот дуел со Унгарија беа поразени.

740.000 случаи на рак годишно се поврзуваат со една навика

Како машината за перење и облеката секогаш да ви мирисаат совршено?

Заврши ретрограден Меркур: Детален хороскоп за сите знаци, 2 ќе бидат најсреќни

Ракомет

Вардар го доби дербито против Еурофарм Пелистер, блескаше голманот Томовски

Познати четвртфиналните двојки во Лигата на шампионите, тронот го брани Магдебург