Случај „Таргет-Тврдина“, поранешен командир раскажуваше за заканите по живот

Во својство на сведок на денешното рочиште за главниот предмет за масовното незаконско прислушување свој исказ даде лицето Марјан Младеновски, кој појасни дека меѓу 2008-2015 извршувал неколку задачи во МВР, меѓу кои и како командир ПС Ѓорче Петров.

– Сум бил незаконски прислушуван 150 дена. Кога извршував работни задачи како командир на ПС Ѓорче Петров, ми се случија многу неубави работи, пред тоа имав одлична соработка со раководството на МВР. Во август 2011 требаше да идам на одмор, не ми дадоа дозвола. Пробав да стапам во контакт со министерката Гордана Јанкуловска, преку началникот на СВР Скопје, но не успеав. Потоа и преку градоначалниците на Ѓ. Петров и Сарај, и сомнежот произлезе од кога ме контактираше еден од обезбедувањето на поранешниот премиер и ми се закани ако ја поднесам проблемската информација тебе и на твоето семејство не ви се пишува добро, ќе завршите во гепек, рече сведокот.

После неколку дена влезе полициски службеник и ми рече „ти уште си командир, а јас славам за твојата смена“, рече сведокот Младеновски, кој најави оштетно побарување.

Слични проблеми сведокот Младеновски, рече дека имал и со еден член на обезбедувањето на тогашната министерка за внатрешни работи, Гордана Јанкуловска.

Одбраната на обвинетите приговараше на овој исказ на сведок со образложение дека тоа што го кажа сведокот не е предмет на судење. 

реклама

Запознајте го Гонсало Салгадо, телохранителот на Кристијано Роналдо

Read more

Британски специјалци тренираат за напад од вонземјани

Read more

Погледнете како руска олимписка шампионка го одбележа Водици

Read more

Google блокираше 164 опасни апликации: Веднаш избришете ги од телефонот

Read more

Хроника

Затворен угостителски објект во Боговиње поради непочитување на ковид мерките

Read more

Во Скопје 203 санкционирани возачи, 19 за брзо возење

Read more

Полицијата казни пратеник бидејќи зборувал на телефон додека возел на патот Куманово-Скопје

Read more

Млад прилепчанец по грешка убиен во текот на лов

Read more
 

Вести

Нови 400 случаи на COVID-19, 11 починати и 206 оздравени пациенти

Читај повеќе
Фото: Кајгана

Пензиите повисоки во просек за 185 денари, ќе се исплаќаат од 26 јануари

Читај повеќе

Најстудено во Битола, најмногу снег на Шапка

Читај повеќе
  • play_arrow

Традиционално за Водици, Путин се нурна во студена вода

Читај повеќе

Угостителите од 21 јануари ќе работат до 21 часот

Читај повеќе

Државниот инспекторат за животна средина цел на хакерски напад

Читај повеќе

Песков: Ситуацијата со Навални е внатрешно прашање на Русија

Читај повеќе

Затворен угостителски објект во Боговиње поради непочитување на ковид мерките

Читај повеќе

Во Скопје 203 санкционирани возачи, 19 за брзо возење

Читај повеќе