Слушнете го новиот сингл на кумановците „Ред-тејлд хилер"

Кумановското дуо кое неодамна се појави на домашната и на интернационалната сцена со своите сингл изданија „Resilience” и „Openness“, штотуку издаде нов ветувачки сингл насловен „The Noria”.

„Нашата нова песна „The Noria“ претставува поетска илустрација на несреќите и хендикепот на луѓето кои се раѓаат и раснат во неразвиени држави, нивните аспирации и нивната надеж, како и нивната генерална горчливост и тенденција да се спротивставуваат на системските норми наметнати од новото, модерно хипер-општество“, велат од бендот.

„Red-Tailed Healer” или исцелителот со црвени перја за прв пат се појавува со своето прво издание „Openness“ во август 2020 како оргинална идеја на Дамјан Милановски – Данска –музички ентузијаст и гитарист на поранешениот кумановски метал состав „Vandal“. Заедно со младата и талентирна пеачка и актерка Ивана Стефановска подоцна го издаваат и нивното второ издание „Resilience” кое успешно се пласира на интернационалната музичка сцена преку
дигиталната музичка платформа Spotify.

„Наше задоволство е да создаваме стимулирачка музика која инспирира и го слави внатрешниот трансформативен процес на поединецот во модерното општество. Ние веруваме дека младите луѓе во целиот свет и младите во Македонија знаат за нешто подобро од секојдневно-сервираниот медиокритет на полето на уметноста. Се надеваме дека нашите сизифовски напори ќе разбудат искра и желба кај младите да почнат да творат за тоа што е вистинито, со доза на одговорност да создаваат уметност со безвременски квалитет“, истакнуваат членовите на бендот.
Музиката на Red-Tailed Healer можете бесплатно да ја слушате на сите дигитални музички платформи.

Remote video URL
реклама

Срам за репрезентацијата: Зошто Арнаутовиќ брутално ги пцуеше македонските фудбалери?

Read more

Дали Македонија ќе го зацементира негативниот рекорд на Украина?

Read more

Пандев: Не издржавме, но таков е фудбалот. Против Украина одиме на сè или ништо

Read more

Да се укине полицискиот час и да се дозволат настани, концерти и забави се најновите препораки

Read more

МК сцена

„8 часа љубов“ – прв пијано маратон на македонската музичка сцена

Read more

Израелска поп-ѕвезда ќе настапи на „Здраво Млади 11“

Read more

Аудиовизуелно уживање - новата песна „Парфем“ на Пијан Славеј и Тања Тас

Read more

Македонија на Евровизија: Кој е вашиот омилен настап?

Read more
 

Сцена

  • play_arrow

Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Читај повеќе

Почина Нед Бити, најангажираниот актер во Холивуд

Читај повеќе
  • play_arrow

Џеси Џеј објави нова песна по четири години

Читај повеќе
  • filter

Како изгледаат сега актерките од серијата „Sex and the City“?

Читај повеќе
  • play_arrow

Прв трејлер за „Nine Perfect Strangers“ – новата серија со Никол Кидман

Читај повеќе
  • play_arrow

Погледнете го првиот трејлер за новата „Gossip Girl“

Читај повеќе

Арми Хамер по обвинувањата дека е садист и канибал замина на лекување

Читај повеќе
  • play_arrow

Силвестер Сталоне не се откажува од тренинзи ни на 74 години

Читај повеќе
  • play_arrow

Netflix го објави трејлерот за новата серија „Sex/Life“

Читај повеќе