Смартфоните ги уништуваат фотоапаратите – Nikon ја затвора фабриката во Кина

Познатиот производител на фотоапарати Nikon ќе ја затвори својата фабрика во Кина.

Станува збор за погон во провинцијата Јиангс на источниот брег од таа азиска држава.

Фабриката била отворена од 2002 година и вработувала околу 2.500 работници.

Таму се работело на производство на entry – level компактните дигитални фотоапарати и на уште некои делови за Single Lens Reflex фотоапаратите.

Како причина за затворање на погонот се наведува фактот дека корисниците се почесто наместо entry – level компактни дигитални фотоапарати се одлучуваат за купување на смартфони, кои со развојот на новите технологии имаат се подобра камера.

Според прелиминарните податоци, компанијата до крајот на оваа фискална година ќе забележи пад на продажбата на фотоапарати дури за 28 отсто.

Смартфоните со своите одлични камери полека но сигурно ги заменуваат фотоапаратите, иако тие и понатаму имаат дополнителни опции и преку нив може да се добие поквалитетна фотографија.

реклама

Забрзано опаѓа бројот на заразени во Шведска, епидемиолозите не знаат точно зошто

Read more

Не е до оргазмот: Зошто сексот нѐ прави среќни?

Read more

Кацин: Словенија има добра епидемолошка ситуација, но проблем се младите

Read more

Нов Зеланд по 102 дена има 4 новозаразени, веднаш воведен карантин

Read more

Фото

Како настанала најпознатата компјутерска позадина на сите времиња?

Read more
Моќта на новинарството: Победниците на World Press Photo 2020

Моќта на новинарството: Победниците на World Press Photo 2020

Read more
Од бебе до девојка: Татко го документира растењето на ќерката

Од бебе до девојка: Татко го документира растењето на ќерката

Read more
Маркантни фотографии и фотоапаратите со кои се направени

Маркантни фотографии и фотоапаратите со кои се направени

Read more

Гик

TikTok ги претстави првите креатори на кои ќе им плаќа за видео содржини

Читај повеќе
  • filter

Еколошка катастрофа: Насуканиот танкер во Маврициус би можело да се преполови

Читај повеќе
  • play_arrow

25 најдобри Single Player видеоигри во 2020

Читај повеќе

Twitter сака да ја купи TikTok и да ги преземе американските операции

Читај повеќе

Сенатот го поддржа Трамп: Едногласно гласаше за забрана на TikTok

Читај повеќе
  • play_arrow

SpaceX лансираше ракета со нови Starlink сателити

Читај повеќе

Богатството на Марк Закерберг порасна на 100 милијарди долари

Читај повеќе

На Арктикот исчезнаа две санти мраз стари 5.000 години

Читај повеќе

Постапката за одобренија за 5G во Македонија ќе почне до крај на годината преку аукција

Читај повеќе