Сноуден ги нападна Facebook и Apple и предупреди: Сакаат да имаат што повеќе информации за нас

„Поткопувањето на системот за енкрипција за да им се овозможи на владите пристап до приватни пораки ќе биде колосална грешка со фатални последици“, предупреди поранешниот американски дојавувач Едвард Сноуден, пишува CNBC.

„Приватноста е моќ“, рече Сноуден, зборувајќи од Русија преку видеоповик, по повод првиот „Глобален ден на енкрипцијата“.

Сноуден се јави додека владите ширум светот вршеа притисок врз технолошките гиганти како Facebook и Apple да им дадат на властите пристап до шифрирани пораки.

Неколку земји бараат воведување на систем „backdoor“, што ќе им овозможи да ја заобиколат енкрипцијата.

САД, Европската унија, Австралија, Русија и Кина се меѓу земјите кои „го испитуваат развојот на средства и методи за барање слаби системи за шифрирање“, потврди Сноуден.

„Владите се загрижени за технологијата што ги спречува органите на прогонот да истражуваат сериозни злосторства како што се тероризмот и сексуалната злоупотреба на деца“, рече Сноуден.

Употребата на end-to-end енкрипција долго време е точка на расправија меѓу владите и големите технолошки компании.

Apple, на пример, често се судри со американските власти околу шифрирањето на податоците и приватноста.

„Приватноста требаше да биде моќ на поединци“, продолжи Сноуден.

Повикувајќи ги Facebook и другите технолошки гиганти, Сноуден рече: „Истите компании кои работеа толку напорно на ширење на шифрирањето во текот на годините, сега почнуваат да се плашат од следните чекори“.

„Компаниите како Facebook сакаат да имаат што е можно повеќе информации за нас. Затоа сега ограничуваат каде некој ќе користи end-to-end енкрипција. Ќе речат ‘за работите за кои не сакаме да преземеме деловна одговорност, ќе усвоиме end-to-end  енкрипција’. Не се баш друштвено настроени“, додаде Сноуден.

„Се грижат само за своите интереси“.

реклама

Предупредувачки знаци дека црниот дроб ви е полн со токсини

Read more

Промашување на векот: Најголемиот трговски центар во светот зјае празен

Read more

Што ви се случува во телото откако ќе земете „вијагра“?

Read more

Колку сексуални партнери пред вас се „премногу“?

Read more

Бизнис

Русите ги зафати „крипто треска“

Read more

Во првите три квартали од 2021 добивката на „Макпетрол“ е 20 милиони евра

Read more

Зошто паѓаат цените на нафтата четврта недела по ред?

Read more

Ел Салвадор сака да изгради Биткоин Град

Read more
 

Вести

Димитар Ковачевски ќе се кандидира за лидер на СДСМ

Читај повеќе

Двајца од повредените во автобуската несреќа во Бугарија хоспитализирани на Пластична хирургија во Скопје

Читај повеќе

Бугарска министерка: Пожарот во македонскиот автобус е многу чуден, почнал многу брзо

Читај повеќе

Откриена поврзаност помеѓу семејното насилство и ризикот од радикализација

Читај повеќе

Предадени материјалите за истрагата за автобуската несреќа на бугарските обвинители

Читај повеќе

Русите ги зафати „крипто треска“

Читај повеќе
Фото: Кајгана

Информации потребни при избор на кредит – дел од Денови на финансиската писменост

Читај повеќе

Центар за стручно образование и обука за зелени иновации ќе се отвори во Скопје до крајот на годината

Читај повеќе

Прва француска стратешка инвестиција во соларен парк во Северна Македонија

Читај повеќе