Со благослов на ФИФА Ракип ќе го облече дресот со сонцето

Македонската фудбалска репрезентација ќе добие засилување во средниот ред откако ФИФА даде зелено светко поранешниот младински репрезентативец на Шведска да направи промена на спортскиот пасош.

Ердал Ракип има 25 години и игра на средината од теренот. По потекло е од Преспа, но е роден во Малме, Шведска каде неговите родители се иселени. Играше за сите младински репрезентации на Шведска, а со У17 репрезентацијата освои бронза на Мундијалот во 2013 година. Но, никогаш не успеа да стане сениорски репрезенттаивец.

Тој од порано ѝ е познат на ФФМ, но до неодамна немаше желба да настапува за Македонија, надевајќи се дека со добрите игри за Малме ќе се наметне во шведската репрезентација, што никогаш не се случи. На „Црвено-жолтите“ почна да им се додворува после пласманот на ЕУРО 2020, но тогашниот селектор Игор Ангеловски јасно стави до знаење дека нема намера на историскиот деби настап на континенталниот собир да носи фудбалер кој претходно не сакал да игра за Македонија.

Македонската репрезентација сега игра нов циклус квалификации, а новиот селектор Благоја Милевски оствари контакт со Ракип, играчот одлучи да настапува за Македонија во иднина, целосната документација за промена на спортски пасош беше предадена кај ФИФА, а сега стигна и посакуваното зелено светло.

Ракип, кој сезонава со Малме настапува во Лигата на шампионте, ќе ја засили конкуренцијата во средниот ред каде се очекува да го видиме веќе за октомвриските натпревари против Лихтренштајн и Германија. Познато е дека Енис Барди сѐ уште е повреден и прашање е дали ќе се опорави навреме, додека Аријан Адеми ќе се врати во составот, но тој е често склон кон повреди и затоа додавањето на Ракип е одлично освежување и збогатување на опциите во средината.

Со Малме досега има 5 титули шампион на Шведска, како и 1 титула во шведскиот Суперкуп. Со оглед на неговото етничко турско потекло, можеше да настапува и за репрезентацијата на Турција.

реклама

Холивудски џентлмен - Кијану Ривс никогаш не ги допира жените со кои се фотографира

Read more

Адел: Сакам да му објаснам на син ми зошто му го уништив целиот живот за мојата среќа

Read more

Автомобилските клучеви имаат опција која ретко кој ја знае

Read more

Ослободете се од висок крвен притисок: Исфрлете ги овие намирници од исхраната

Read more

Фудбал

Педри: Барселона ќе ги надмине овие тешки моменти

Read more

Барса нема пари, но има план - не се откажува од Халанд

Read more

По спорниот гол на Мбапе: УЕФА бара промена на офсајд правилото

Read more

Марио Манџукиќ ќе учи за тренер

Read more
 

Спорт

Ф1: Објавен календарот за новата сезона со рекордни 23 трки

Читај повеќе

Циципас и Зверев испаднаа од Индијан Велс

Читај повеќе

Педри: Барселона ќе ги надмине овие тешки моменти

Читај повеќе

Барса нема пари, но има план - не се откажува од Халанд

Читај повеќе
  • play_arrow

По спорниот гол на Мбапе: УЕФА бара промена на офсајд правилото

Читај повеќе

Марио Манџукиќ ќе учи за тренер

Читај повеќе

Промаши пенал, па си даде автогол: Станковски му пресуди на својот Работнички

Читај повеќе

Иницијаторите на фудбалската Супер лига најавуваат нов концепт

Читај повеќе
  • play_arrow

Фоњини двапати го погоди Мело во меѓуножјето, па прослави поен

Читај повеќе