Со една состојка подобрете го вкусот на салатата од зелка

Салатата од зелка е идеален додаток за многу јадења, а нејзиниот вкус можете да го подобрите користејќи само една состојка.

Потребно ви е: главица зелка, сол, масло, оцет, а тајната состојка е мала количина шеќер што ќе ја ставите на врвот на лажичката.

Изрендајте ја или исечкајте ја зелката, додадете масло и оцет. Добро изгмечете со раце и оставете да отстои неколку минути. Измешајте малку сол и шеќер и додадете ги на крајот. Овој едноставен трик се користи во многу ресторани.

Зелката е исклучително здрав зеленчук бидејќи содржи минерални соли, витамини А, Б, Ц и К, фосфор, калциум, магнезиум, цинк и многу повеќе. Поради големото количество на хлорофил го поттикнува зголемувањето на хемоглобинот во крвта.

Нутриционистите им препорачуваат консумирање зелка на оние кои се во процес на слабеење. Покрај тоа, може да го намали ризикот од оштетување на видот, т.е. помага во спречување на катаракта и макуларна дегенерација.

Тагови
реклама

Рецепти

Докопан во сос од бело вино и сенф

Read more

Шненокле - едноставен десерт со 5 состојки што ги имате дома

Read more

Идеја за ручек: Пилешко со 4 сирења

Read more

Палента со сос од печурки - супер предлог за ручек

Read more
 

Магазин

Два знака од Зодијакот цел јуни ќе имаат поволен финансиски период

Читај повеќе

Докопан во сос од бело вино и сенф

Читај повеќе

Правна држава е ова

Читај повеќе

Мечка влегла во пекара, ги исплашила вработените и изела 60 колачи

Читај повеќе

Шненокле - едноставен десерт со 5 состојки што ги имате дома

Читај повеќе

Соборен интересен рекорд: Flight Radar објави колку авиони имало на небото во еден ден

Читај повеќе
  • play_arrow

Некој меѓу нас не е наш...

Читај повеќе

Зошто мажот не се одлучува на брак, иако е заљубен?

Читај повеќе

Секое лето различен цвет: Трик за хортензиите магично да менуваат боја

Читај повеќе